ma.ladyv.ru

Аеробни фитнес

аеробни фитнес

Фитнес аеробик - ја извршува на музиката. Основачот на традиционална аеробик стана познатата актерка Џејн Фонда. Аеробик придонесува за подобрување на метаболички орган пластичност мускулите и кожата зајакнува кардиоваскуларниот и респираторниот систем. Но, по сите, за вработување треба да се консултираат со лекар. Во групи аеробик, обично трае до 12 луѓе. Времетраењето на обуката е 45-60 минути.

Музика за фитнес и аеробик избраните ритмичка танц на соодветно темпо и мелодија, како по правило, имаат непречена транзиција, без паузи. Во повеќето случаи, тоа е аеробик од желбата да се губат телесната тежина. на фитнес аеробик за губење на тежината програма ќе бидат ефективни само ако се вклучени активно и редовно 3-4 пати неделно и да се комбинираат вежба со правилна исхрана. Резултатите ќе се почувствува по само неколку сесии, и видливи за другите, по околу два месеци.

Најбрзиот начин за да се постигне совршена фигура ќе биде мешавина на аеробик и фитнес. Од вежби се изведуваат во прилично брзо темпо, за облека треба да бидат избрани за вработување лесно: панталони, маица или тема, на трико. Пожелно е да се земе крпа, и шише со вода. Но водата во училницата не се занесувај, може да се направи 1-2 мали голтка и не повеќе, како оптоварување на срцето и така е доста голем.Видови на традиционалните аеробик:

 • Микс-аеробик - оваа класа, составена од неколку композиции на остварување на опции;
 • Kick-аеробик - акроним значење: кардио вежби, интензивна, состојба. Значи вежбање се потребни за да се изврши на високо темпо, што придонесува за зголемување на издржливост;
 • танц аеробик, на пример, латински - убава ритмичка и страсна движење во рамките на високите Латинска Америка музика;
 • Funk аеробик - танц се изведува со елементи земени од танц клубот. Промовира нормално функционирање на срцето и белите дробови, ја подобрува координацијата движење;
 • хип-хоп аеробик, или, како што тоа се нарекува, улица танц, вклучува голем број на аеробни вежби во комбинација со танц елементи на хип-хоп;
 • заеднички тип: град-џем - танц аеробик со елементи на диско музика и џез ритам;
 • ретро диско - се состои главно од импровизација танц со музика од 1970-1980-тите години. Тука е стилизирана кореографија - допрете танц, танго, рок, шпански танцување, се тресат во комбинација со интензивни физички тренинг сесија;
 • тело балет - ова е оригиналниот аеробни вежби, кои се мешаат со вежби потребни за развој на флексибилност, како и движењата на традиционални танци;
 • слајд аеробик - овие класи вежби се изведуваат на одредена песна во посебен чевли. Еве што треба да се симулира плови движење на скијач или лизгачката. Во овој случај, товарот се особено со оглед на внатрешноста и надворешноста на нозете;
 • fitball вежби во училница направи седи или лежи на специјални топки. Овој тип на аеробик помага правилно држење на телото, правилна форма, да се подобри координацијата на движењата. Се препорачува за луѓе од сите нивоа на вештини, вклучувајќи ги и оние кои имале операција и е во рехабилитација.

Во прилог на овие наведени типови на аеробик, постојат многу други во кои наставата се уште не се толку популарни.

Натпревари во фитнес аеробик

Иницијатор на развојот на оваа област на глобално ниво е на Меѓународната федерација на фитнес и аеробик - FISAF. Првиот шампионат се одржа во 1999 година во Франција. Натпревари се одржуваат на 3 дисциплини:

 • аеробик;
 • Фитнес чекор аеробик;
 • хип-хоп аеробик.

Натпреварите се одржуваат не само кај возрасните, фитнес аеробик за деца е исто така многу популарни, ви овозможува да се развие голема агилност, координација и подобрување на здравјето.

Видео: Чемпионшип на фитнес аеробик во Тула (деца 8-10 години)

Видео: Натпревари на фитнес аеробик

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аеробик за губење на тежината домаАеробик за губење на тежината дома
Слајд аеробикСлајд аеробик
Аеробик видови на фитнесАеробик видови на фитнес
Опрема за аква аеробикОпрема за аква аеробик
Како да се направи себе си се направи фитнесКако да се направи себе си се направи фитнес
Танц аеробик за губење на тежинатаТанц аеробик за губење на тежината
Zumba Фитнес - танц и hudeyZumba Фитнес - танц и hudey
Вода аеробик: ПредностиВода аеробик: Предности
Кој ќе им помогне да се постигне чекор аеробик?Кој ќе им помогне да се постигне чекор аеробик?
Чекор аеробик за губење на тежинатаЧекор аеробик за губење на тежината