ma.ladyv.ru

Акни кај мачките

Акни кај мачките

Воспалителни процеси во областа на мал агол на устата и брадата во мачки наречен акни. Оваа болест може да се манифестира на различни начини и често носи непријатност на животното. Точниот етиологијата на болеста не е утврдена, бидејќи причините за појава на акни кај мачки може да биде многу: храна алергии

или дерматит, абнормална нега на кожата и миленичиња коса, воспаление на лојните жлезди. Што е можно побрзо да го признае почетокот на воспалителниот процес и превенција на болеста во почетокот, првиот чекор е да се запознаете со симптомите.

Акни во koshek- симптоми

Погледни го области на кожата околу устата. Првично, ќе има благо црвенило. Следниот сведок: ако забележите формирање на гној во форма на конуси или топки, без сомнение. Подоцна овие формации се појавуваат црни или бели точки, со ugorki притисок пукна и гној.

Ако животното е исчешлана болното место и гној излезе низ времето во ова место формира кора, која постепено да исчезне. Друг симптом е однесувањето на домашно милениче: мачката е постојано чешање и кинење пустули. Понекогаш акни во мачки се јавува во блага форма комедони и црна пустули формирана наместо.

Дијагноза на акни кај мачки на брадатаСпоред горенаведените симптоми, може да детектира појавата на воспаление, но точна дијагноза мора да биде експерт. Фактот дека се забележани вакви манифестации и габични заболувања, разни инфекции, рингворм, demodicosis. Многу е веројатно дека на ветеринар ќе поднесе жалба на биопсија на кожата, а во случаи на сомневање средно додели инфекција сензитивни анализи култура.

Третман на акни кај мачките

процесот на лекување ќе зависи пред се од природата на болеста. Ако ова е изолиран инцидент, закрепнувањето ќе дојде брзо. Но, постојат случаи каде акни мачка на брадата е хронична. Таквите случаи вклучуваат фоликулите на косата структура: постои постојан кератин застојот, предизвикувајќи периодични воспаление во пределот на устата и брадата.

Третманот треба да биде континуирана и трае околу 3-4 недели. Pre-палто во погодените области се отсечени, особено во тешки форми на болеста и долга коса раси. Во почетната фаза на една од лекови администрира се додека процесот на болеста е завршен. Овие лекови го вклучуваат следново:

  • системски антибиотици (пропишани енрофлоксацин, цефалоспорин антибиотици, амоксицилин);
  • специјални шампони (тие antidandruff активност, тие треба да се користи два пати неделно);
  • За чистење топични лекови (салицилна киселина, бензоил пероксид, се применува локално два пати дневно);
  • специјални антибактериски агенси на локалната акција (совршено помага маст или гел mupirotsi, не заборавајте да се види надвор за, така што животните не е во негова лижат исклучите);
  • третман на акни кај мачките
  • можно да се користи решенија или маст (еритромицин или клиндамицин, исто така, даде лижат и се нанесува двапати дневно);
  • во комбинација средство (постојат посебни гелови и масти, кои содржат и антибиотици и бензоил пероксид);
  • топични ретиноиди.

За третман на акни кај мачки со ретки манифестации на специјалисти на фабриката посебен протокол, која го означи карактер и прикажува фреквенцијата. Врз основа на ова постепено избраниот систем третман. Ако акни во мачки постојано, а потоа на ветеринар назначат специјални креми и гелови кои еднаш или два пати неделно треба да се примени миленичиња воспалителните фокуси е константна.

Видео: Акни е мачка, мачка бременост симптоми. VetOtvet 9-1

Видео: Кожни болести кај кучињата и мачките. Совет # ветеринар

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст за лишување мачкиМаст за лишување мачки
Demodex на лицето - СимптомитеDemodex на лицето - Симптомите
Акни на носотАкни на носот
Мозолчиња на брадата - причинаМозолчиња на брадата - причина
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Главните видови на акниГлавните видови на акни
Поткожно мозолчиња на лицетоПоткожно мозолчиња на лицето
Мачка алергија кај децатаМачка алергија кај децата
Црни точки на брадата на мачкаЦрни точки на брадата на мачка