ma.ladyv.ru

Како да се направи ѕид од гипс картон со рацете?

Како да се направи ѕид од гипс картон со рацете

Стандарден распоред на соби во становите не се секогаш како неговите сопственици. ние често сакаат нешто во тоа да се промени: да се движат на ѕидот или делат една соба на два дела. Изградба на главни ѕидови - тоа е доста тешко, исто така, бара одобрување на соодветните органи. И наједноставен излез стана монтажа drywall

и.

Предности на гипс картон ѕидови

Гипс картон во светот денес има водечка позиција кога станува збор за домување обнова. Овој материјал е лесно да се процесира и да ја инсталирате, тоа е влага-доказ, лесни, држи одлична форма со оглед на тоа и може да послужи за многу години.

Работа со гипс картон лесно, така што ќе може да планирам на ѕид и да се изгради себе без многу напор и време. Денес, гипс картон партиции и ѕидовите може да се најде во многу домови, канцеларии и шопинг центри, кафулиња и ресторани.

Со drywall, може да се изгради единствена елементи на декор соба, која се "кријат" сите грозен комуникациите: вода и канализација цевки. И тоа е време да научат како да се направи drywall ѕидови со свои раце.

Како да се направи ѕид од гипс картон?

Пред да научат како да се направи на ѕидот на drywall, ние треба да се справи со своите ставови, и да го направите ова, во зависност од видот на собата каде што ќе бидат инсталирани на ѕидот. Значи, за бањи и кујни задолжително треба гипс картон со подобрена отпорност на влага - гипсани плочи или GKLVO. Ако планирате да го инсталирате во соба со умерено ниво на влажност, што доволно конвенционалните ГЦР и GKLO.

Напред - ние треба да се подготват сите потребни алатки:

  • шрафцигер;
  • Канцелариски нож;
  • Метал ножици;
  • шпатула;
  • ниво;
  • ракавици.
Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami1


За нашата иднина метална рамка ѕид е да се купат два вида на лим - Водич и решетката. Тие се прицврстени со завртки на таванот и ѕидовите, како и меѓу себе.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami2

Како да се направи рамка за гипс картон ѕидови?

Прво на подот, ѕидовите и таванот направени Селектирај за нашиот ѕид, а потоа почнува упатство за инсталација метални листови.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami3

Постепено се изгради рамка. На повеќе дизајн профили, толку посилно ќе биде на ѕидот, и тоа дури и може да биде да се откажам мала полица или вградување на вратата.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami4

Како да се направи лажен ѕид од гипс картон?

Кога на екранот е подготвена, нејзиниот плашт започне на една страна со гипс картон. Ние се обидуваме utaplivat завртки за своите капи не штрчат над површината на ѕидот.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami5

Следниот чекор ќе биде топлинска изолација и Шумоизолации ѕидови, кои можете да го користите минерална волна. Не заборавајте во овој момент се постават во ѕидот сите потребни услуги - електрични жици, прекинувачи, подлошки и така натаму.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami6

Кога ѕидот е наредени од двете страни на ГЦР, можете да почнете zashpaklevyvaniyu и триење на рабовите и други неправилности, добиени во текот на инсталацијата.

Како да се направи ѕид од гипс картон нивните rukami7

Во исто време, нашиот ѕид е подготвена за завршување.

Видео: гипс картон партиции со свои раце

Видео: Гипс картон ѕид со своите раце

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гардероба со врати изработени од гипс картонГардероба со врати изработени од гипс картон
Гипс картон градба со свои рацеГипс картон градба со свои раце
Гипс картон тавани во ходникотГипс картон тавани во ходникот
Гардероба на гипс картон со рацетеГардероба на гипс картон со рацете
Гипс картон партиции со свои раце - чекор по чекор водичГипс картон партиции со свои раце - чекор по чекор водич
Внатрешни партиции од drywallВнатрешни партиции од drywall
Ниша на drywall во дневната собаНиша на drywall во дневната соба
Дизајнот на ѕидовите на гипс картонДизајнот на ѕидовите на гипс картон
Гипс картон ѕидГипс картон ѕид
Drywall или гипс?Drywall или гипс?
» » » Како да се направи ѕид од гипс картон со рацете?