ma.ladyv.ru

Како да се изолира на таванот?

Како да се изолира на таванот

Задржи топло во куќата може да се должи на изолација на таванот

.

Што може да се изолира на таванот?

Тешко е да се одговори на прашањето, подобро да се изолира на таванот. Сето тоа зависи од видот на собата, ако сакате да се подобри Шумоизолации, инсталација ќе биде од страна на живеалиштето или мансарда.

Изберете квалитетот материјали за потоа формирана кондензат. Обрне внимание на еколошки, отпорност на пожар и топлинска перформанси.

Ако надворешната изолација, најчесто се користат бетонски блок со шиење материјал за покривање на. Достапен Penoizol и пена. Полимерни материјали се поставени на бетонски или дрвена подлога. Можеби лидер во оваа трка корист минерална волна. Тоа е добар во апсењето на топлина, што е помалку од запалива со полимерни агенти.

Како да се изолира во таванот: детални инструкции

Суспендирани тавани се користат во сите видови на простории. Покрај естетиката, преку суспендиран структура е многу лесен и лесно да се инсталира изолација на топлина и звучна изолација слој. Да се ​​изолира на таванот ќе треба:

 1. Исчистите собата, ги отстрани сите "electrocommunications".
 2. Како да се изолира potolok1
 3. Почетна монтажа водич профили. Од страна на вертикални површини кои граничат со таванот лагер слој 2 е во прилог, на пример, М. Vibrostek
 4. Како да се изолира potolok2Како да се изолира potolok3Како да се изолира potolok4
 5. Планината водич профил. Привремено "sadim" тоа на шпилка-ноктите во 1500 mm.
 6. Како да се изолира potolok5Како да се изолира potolok6Како да се изолира potolok7
 7. Следниот чекор - инсталирање на анти-вибрации суспензии.
 8. Како да се изолира potolok8
 9. Сврзувачки елементи направени сидро клин чекор од 800-900 mm. На растојание од ѕидот на првиот ред на закачалки не може да биде повеќе од 150 mm.
 10. Како да се изолира potolok9Како да се изолира potolok10
  Како да се изолира potolok11Како да се изолира potolok12


  таванот сега изгледа вака:

  Како да се изолира potolok13
 11. Ова е проследено со инсталација на рамка на две нивоа. Главните делови се 600 mm на специјални завртки.
 12. Како да се изолира potolok14Како да се изолира potolok15Како да се изолира potolok16
 13. Повеќе средни профили се 400-500 мм чекори, обезбедени со дуплекс конектори.
 14. Како да се изолира potolok17Како да се изолира potolok18
  Како да се изолира potolok19Како да се изолира potolok20
 15. За да се избегне акустична мостови, отстранување на шпилка-ноктите во водичот профил.
 16. Како да се изолира potolok21

  таванот рамка е подготвена.

  Како да се изолира potolok22
 17. Сега, на внатрешен простор на рамката треба да се пополни изолација. Ова е направено многу едноставно.
 18. Како да се изолира potolok23Како да се изолира potolok24Како да се изолира potolok25
 19. Прв шиење таванот гипс влакнести плочи од 10 мм.
 20. Како да се изолира potolok26Како да се изолира potolok27

  Комуникации одронување на натпреварот со еластична печат, на пример, М. Vibrostek зглобовите drywall шијат vibroacoustic заптивната смеса.

  Како да се изолира potolok28Како да се изолира potolok29
 21. Прв таванот облоги финалето влакна гипс картон (12,5 mm). Не заборавајте за разтегаемост на зглобовите.
 22. Како да се изолира potolok30Како да се изолира potolok31
 23. Вие само треба да се отсече лента на периметарот на таванот и вишокот печат зглобовите со заптивната смеса.
 24. Како да се изолира potolok32Како да се изолира potolok33

Новиот изолирани таванот е подготвена. конечната завршна површина на таванот за вас.

Како да се изолира potolok34Како да се изолира potolok35

Се изолира на таванот со рацете е многу едноставна, како што може да се види.

Видео: Како да се изолира тавани Како да се изолира таванот

Видео: Како да се изолира на таванот изолација изолација на таванот на куќата

Видео: -. = AS е изолиран таванот гаража за 1650 p = -

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи таванот во приватна куќа?Како да се направи таванот во приватна куќа?
Подобро се изолира терасата на покривот?Подобро се изолира терасата на покривот?
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Топлинска изолација на таванот во куќата со ладна покривотТоплинска изолација на таванот во куќата со ладна покривот
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Како да се изолира тавани во бањата?Како да се изолира тавани во бањата?
На таванот во бањата со рацетеНа таванот во бањата со рацете
Како да се изолира балкон внатре?Како да се изолира балкон внатре?
Како да се изолира на таванот во приватна куќа?Како да се изолира на таванот во приватна куќа?
Изолација на таванотИзолација на таванот
» » » Како да се изолира на таванот?