ma.ladyv.ru

Материјали за звучна изолација на ѕидови и тавани

материјали за звучна изолација на ѕидови и тавани

Град апартмани имаат многу предности во однос на руралните домување, но понекогаш соседите, па да ни го убие со своите рика, крикнала трчање вежби, drag and drop мебел и бесконечен вресок кој сакам да побегне со земјата, без да гледа назад. Затоа, желбата на некој начин да ги заштитат своите домови од ужасот на голем број доаѓаат во прв план. Само тука за да се најде на повеќето добар звук-доказ материјал за подот, ѕидовите и таванот - тоа е исто така тежок проблем. На пазарот, многу од овие материјали, но нивните имоти се многу различни. Треба да се разбере што е тоа што најмногу бука создава проблеми, се пресмета со нивните финансии, а потоа ќе го избере начин да се ослободат од него.

Од најпопуларните видови на акустична изолација материјали за ѕидови

 1. минерална волна. Овој материјал има еластичност, мала тежина, добра како изолација и изолација карактеристики. Минерална волна се користи за долго време, но тоа бара многу подготвителна работа во форма на систем скелет. За жал, позадина лепак на врвот на памук, не може, ќе мора да се инсталира drywall или декоративни панели од различен материјал.
 2. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov1
 3. базалт картон. Од минерална волна, тоа е повеќе густина, и доаѓа во листови. Базалтски картонски отсечени лесно може да се лепат на неорганска лепило. Тоа е добро прилагодени за да се обезбеди заштита од пожар и топлинска изолација на собата.
 4. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov2
 5. Патентите-модул. Овој материјал е сендвич панел на комбинација од гипс и слој на минерални влакна. Системот според некои карактеристики на најдобрите Шумоизолации материјал за ѕидови, од минерална волна или базалт картон. За прицврстување сендвич панели не треба скелет, тие може да се инсталира директно на ѕидот. Покрај тоа, тие имаат бразди, се многу полесно да се соберат на структура.
 6. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov3
 7. Звучна изолација плоча направени од дрво влакна. Плочи тип Izoplat (ISOPLAAT) и слични материјали направени од меко дрво влакна. Тие не содржат штетни нечистотии, што е важно во однос на просториите. Работа со нив не се разликуваат во комплексноста на работа со иверица за одредување доволно клинци, Staples и дрво лепак. Izoplat за звучна изолација на ѕидовите, таванот и подот, како одлична алтернатива на гипс картон и други листови материјали.
 8. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov4
 9. изолација панели. Од оваа серија најголема популарност беше примен панели квалитет ISOTEX направени од меко дрво. Ова е прилично тенок материјал за звучна изолација на ѕидовите и таванот, која е лесно да се соберат, чиста, да се промени ако е потребно, па дури и сликал. Топ панели имаат декоративни винил тротоарите, што е многу издржлив. Монтирани ISOTEX, како хелиум и на рамен ѕид со лепило.
 10. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov5
 11. Акустична панели на ламинат картон. На пример, брендот панелот "EkoZvukoIzol" од тројно картон и минерални полнила врз основа на кварцен песок. Овој материјал може безбедно да се вклучени во листата на најдобрите материјали за звучна изолација на таванот и ѕидовите. Панелите се монтираат само да издржат големи компресија, тие може да се користи како сува ферман. поделба, создадени со помош на "EkoZvukoIzol" е изолација поголема од два пати дебели бетонски ѕид на него.
 12. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov6
 13. Се тркалаат на подлогата под позадина. Користете го ова shumoizolyator во областите каде што е возможно да се воспостави рамка. На пример, супстрат на полиетиленски пена тип "Poliphili" погодни за понатамошно поврзување позадини и горниот ѕид изолира и, на местото на квалитетот ѕидање 12,5 cm дебелина. Овие особини се стркала со проверката материјали врз основа цевка. Но, ние треба да ве предупредам дека овој производ е само мала бучава апсорпција на материјалот, е многу инфериорен во однос на овој параметар со своите конкуренти.
 14. материјали за звучна изолација на ѕидовите и potolkov7


Додади конечно дека најдобар резултат може да се постигне со комбинирање на различни материјали за звучна изолација на ѕидови и тавани. Ние мора да се запамети дека дури и обичен drywall може значително да се намали бучавата во позадината. Затоа, "слој торта" на голем број на специјални плочи и минерална волна точно да ве спаси од досадни соседи бучава.

Видео: најкомпактниот звучна изолација (изолација на бучава), ѕидот и таванот во станот! - панели Волкот PhoneStar

Видео: звучна изолација ѕидот и таванот Пенза

Видео: звукоизолирани ѕидови и тавани. SHUMANET-ECO - 7 причини "НА"

Видео: Гипс картон + ПЕС како звук изолатор, Shumoizolyator

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изолација за бањаИзолација за бања
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?
Изолација за балконИзолација за балкон
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
Изолациони материјали за покрив мансардатаИзолациони материјали за покрив мансардата
Изолација на таванотИзолација на таванот
Кат звучна изолација под ферманКат звучна изолација под ферман
Видови на грејни тела за внатрешните ѕидовиВидови на грејни тела за внатрешните ѕидови
» » » Материјали за звучна изолација на ѕидови и тавани