ma.ladyv.ru

Шумоизолации на ѕидовите во станот

Шумоизолации на ѕидовите во станот

Секој човек сонува дека неговата куќа е најмногу пријатно и удобно за него. Но, за жал, понекогаш тие соништа удри во суровата реалност. Тоа соседи може да се направи домашна забава со музика и танцување до утрото, на проектот на поправка и бескрајно работат перфоратор, но на улиците постојано слушаме движењето на автомобили, трамваи и возови. Затоа, прашањето за тоа како да се направи на звучна изолација на ѕидовите во станот се поставени речиси секој втор жител на повеќекатна зграда. Ова може да се направи со користење на различни материјали. А што се тие, и како тие се разликуваат едни од други, ќе дознаете во оваа статија.

Шумоизолации материјали за ѕидови

Звучна апсорпција материјали се смета, за што коефициентот на апсорпција не е помал од 0,2. На пример, тули и бетон се многу густа и имаат најнизок коефициент на апсорпција од 0.01 до 0, 05. И со цел да се обезбеди добра звучна изолација ѕидови во станот, тоа е потребно да се користи хомогена порозна материјал структура, која има претходно определена дебелина и во прилог на површината во близина на едни други.

Еден од најпопуларните апсорбирачи на звук е денес минерална волна, има мека клима-клеточна структура, при плочи и ролни на минерална волна муфел звучни бранови без допуштајќи им да се шири низ куќата. коефициент на апсорпција на звукот на звук изолатор и е најголем - 0,7-0,85 (200-1000 Hz).

Звучна изолација ѕидови во kvartire1

Исто така, меѓу најмалку ефикасна материјали за звучна изолација во ѕидовите се рамни плоча и полу-крути ролни стаклена волна. Овој материјал е произведена од отпад стакло индустрија, но карактеристиките на практично не дава да минерална волна. коефициент на апсорпција на звук од стакло - 0,65-0,75. Треба да се запомни дека во врска фиберглас бара согласност со прописите за безбедност, како и микроскопски стаклени влакна може да предизвика голема штета на вашето тело. Затоа, во текот на работите на таков материјал е задолжително треба да носат заштитни очила, маска и ракавици.

Звучна изолација ѕидови во kvartire2


Повеќе од еден буџет за звучна ѕидовите во станот е употребата на лесонит. Нивниот коефициент на апсорпција на бучава е иста како и фиберглас. Во исто superhard масло направени од дрво чипови, и се смета за доста разумни и прифатлива алтернатива за остатокот од звук апсорбер.

Звучна изолација ѕидови во kvartire3

Таквите природни материјали како плута Тоа ви овозможува да се ослободи од куќата на ефектот на "трепет одекнува" boominess, го намалува шумот влијание. Сепак, со користење на овој материјал за звучна изолација на ѕидови не треба да се чека за значајни промени и тишината во куќата. Впрочем, приклучокот може да го апсорбира звук во близина на својот извор. Тоа е, ако го вклучите целиот обем на кино, соседите не може да боли. Но на бучава се слушна на влезот на лифтот до сите вас на истиот ќе го носи. Значи, ако одлучите да се направи плута Шумоизолации домови, треба да се разгледа ова прашање заедно со специјалист.

Звучна изолација ѕидови во kvartire4

И, се разбира, од најчестите материјал за звучна изолација на ѕидовите во станот се полиуретан, поливинил хлорид, полиестер, полистирен, има клеточна структура. Издадени shumoizolyatory како што 5-30 mm дебели плочи, кои се прилично лесно да се закачи за површини со користење на kleesoderzhaschih градежни материјали. коефициент на апсорпција на звукот на пластика е - 0,65-0,75, што е прилично добар показател. Покрај тоа, сите овие материјали, освен за звучна изолација во собата да обезбеди задржување на топлината.

Звучна изолација ѕидови во kvartire5
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?
Изолација за балконИзолација за балкон
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Звучна изолација на таванотЗвучна изолација на таванот
Како да се изолира куќата од надвор?Како да се изолира куќата од надвор?
Шумоизолации drywallШумоизолации drywall
Кат звучна изолација под ферманКат звучна изолација под ферман
Видови на грејни тела за внатрешните ѕидовиВидови на грејни тела за внатрешните ѕидови
Звучна изолација на таванот во станотЗвучна изолација на таванот во станот
Влажноста во куќата - ЛекВлажноста во куќата - Лек
» » » Шумоизолации на ѕидовите во станот