ma.ladyv.ru

Звучна изолација во стан

Звучна изолација во стан

Навистина, сите се запознаени со ситуацијата, кога го слушаме она што се случува на соседите низ ѕидот, на подот под или над, на улица или на покривот. Се согласувам, убаво тоа не е доволно - кој може да се допаѓа фактот дека на бучава може да се меша со рекреација, гледање телевизија или интимни разговори?

Затоа, повеќето точни решение на проблемот е досадно звучна изолација во стан. Овој метод на справување со ваше звуци не само да се ослободи од вишокот воздух вибрации, но, исто така, даваат отпорност на пожар и топлинска изолација на собата. И фактот дека тоа може да се користи како заштитен слој на непотребни бучава на соседите или од улица, ние ќе ви кажам во детали.

Материјали за звучна изолација на ѕидовите во станот

Сите материјали звук-апсорпција се поделени во три категории: оние кои штитат од структурните бучава (гласно одење на подот, работа лифт, бас сабвуфер), звук ефект (работни чекан, ковале) и воздушни звук (работни телевизија, музика, разговор ).

Во денешниот пазар може да се најде на различни материјали за звучна изолација на ѕидовите во станот со различен степен на заштита. Во зависност од каков вид на бучава ви пречи најмногу, и треба да изберете соодветна заштита. На пример, тоа може да се ослободи од бучавата тепих на ѕидот, на подот, малтер и, се разбира, на дебели ѕидови. Но, што ако соседите се премногу гласна, а потоа направи поправки и однесување на партијата? Таа е толку лесно да го реши проблемот.

За извршување на звучна изолација на ѕидовите во станот најчесто се користат два вида на материјали: звук-апсорпција и звук-апсорпција. Прв на повеќето соодветно во случај дека сте сами често сакаат слуша гласна музика, тие работат добро за ѕидовите на градинка. Второ, напротив апсорбира звуци кои доаѓаат преку ѕидот од соседите.

За среќа, модерна лакови, со што се намалува нивото на бучава се комбинираат двата вида на заштита, така што значително заштедите време и пари. Таквите материјали за звучна изолација на ѕидовите во станот се: акустична гипс, стиропор, минерална волна, фиберглас, плута, гипс картон, сите видови на панели "систем сендвич" од минерална волна и gipsovolokna.минерална волна - материјал направен од камен прашина, таа е многу издржлив, лесен и лесно да се инсталира и безбедно. Растресити и мека текстура на влакна го прави можно да се одложи на звукот и не му дозволува да се шири понатаму. Сепак, минерална волна плочи се прилично дебели, па и тие треба да се користи, ако соба е доволно широка.

Шумоизолации ѕидови во kvartire1

Практично исти својства како минерална волна и има фиберглас. Се произведува од отпадоци од стакло индустрија, стакло чипови. Затоа, важно е да се запамети дека работат со таков материјал, тоа е потребно да се носат заштитна маска, ракавици и очила.

Шумоизолации ѕидови во kvartire2

стиропор, благодарение на својата клеточна структура со сигурност да апсорбира звучи одлично во заробувањето на топлина во собата. Таков материјал за звучна ѕидовите во станот е многу удобно и има различен плочи со дебелина, во зависност од нивото на безбедност и густина.

Шумоизолации ѕидови во kvartire3

Многу популарни се ужива плута панели. Нивната способност значително да го намали нивото на бучава е изненадувачки. Покрај тоа, овој материјал е издржлив, лесен за инсталација, заштедува простор и не изгние.

Шумоизолации ѕидови во kvartire4

Еден од најпознатите удобно и прифатлива материјали за звучна изолација на ѕидовите во станот се смета гипсани. Тој е тенка, па може да се заштитени од бучава, без да губат драгоцено простор.

За подобра заштита од бучава одлучи да се направи дополнителна звучна изолација ѕидови гипс картон. Sheathe сите нив да се создаде дизајн, и сите зглобови и дупки во поставата на комуникациите области третирани со посебен фасадни. Исто така е многу лесен за употреба drywall наместо пластични панели или лајсни.

Шумоизолации ѕидови во kvartire5

Видео: звучна изолација на ѕидовите на станот. Упатство за инсталација патентите

Видео: Бучава ѕидовите во станот - Современи материјали

Видео: Бучава ѕидовите во станот плочи Izoplat. IZOPLAT.RU

Видео: Модерна изолација на ѕидовите во станот со рацете

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Звучна изолација на таванотЗвучна изолација на таванот
Пред греалкаПред греалка
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
Шумоизолации drywallШумоизолации drywall
Кат звучна изолација под ферманКат звучна изолација под ферман
Видови на грејни тела за внатрешните ѕидовиВидови на грејни тела за внатрешните ѕидови
Звучна изолација на таванот во станотЗвучна изолација на таванот во станот
Шумоизолации во станШумоизолации во стан
Шумоизолации на таванот во станотШумоизолации на таванот во станот
» » » Звучна изолација во стан