ma.ladyv.ru

Месо zrazy

месо zrazy

Zrazy месо - ова е популарна традиционално јадење на словенската кујна. Во старите денови тие биле тепани назад, искривени и зачинета со разни зачини добро месо. Денес постојат многу оригинални и вкусни рецепти за месо zrazy. Дозволете ни да се разгледа со вас некои од нив.

Zrazy компир со мелено месо

состојки:

 • компири - 12 парчиња;.
 • мелено месо - 300 g;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • Пченично брашно - 3 лажици. лажици;
 • сол и бибер - да вкус;
 • Растително масло - за пржење.

подготовка

Како да се готви месо zrazy? Земете кромид, исчистени од лушпа, се мијат и ситно се исецка. Потоа пржете на добро загреана тава со растително масло до светло кафена боја. Следно, додадете кромид критикувам, сол, бибер по вкус и се меша темелно. Компири се чистат, се сече на парчиња, се вари во посолена вода се додека тендер, а потоа да се направи од него пире од компири. Во изладен компир смеса, се обидува да се вози на јајце и постепено додадете брашно. Сите добар микс, се формираат мали топчиња и се распаѓа во брашно. Понатаму, секоја топка се притисне со раката и да им даде форма на таблетки, во средината на секоја од нив, се шири на полнење варен месо и внимателно zascheplyaem раб. Zrazy пржени компири со месо до светло кафена боја на топло масло од двете страни.

Zrazy месо со сирење

состојки:

 • критикувам - 0,5 kg;
 • Јајце - 2 парчиња;.
 • гриз - 1 лажица масло. лажица;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • зелени кромид - да вкус;
 • Лук - 1 чешне;
 • растително масло - 20 ml;
 • путер - 20 g

За фил:

 • видови сирење - 100 g;
 • Јајце - 2 парчиња.

подготовкаКако да се готви месо zrazy? Јајцата се пробие во длабок сад, додадете гриз, сол и црн пипер, сите измешаат, нежно размахване матење маса. Потоа, внимателно се става на јајце мешавина со мелено месо, додадете исцеди преку прес лук и ситно сецкан кромид и зелена боја. За пополнување вари јајца, ладење, исчистени од школка и се фаќа заедно со сирење на груб ренде. Сега, во формираше влажни раце пити од мелено месо се стави малку путер и топинги, добра zascheplyaem раб закачите patties форма и да ги урнат во трошки од леб или брашно пребаруваа. СРЈ сирење zrazy гриз со месо на топла тава, во растително масло, апетитот изглед до бледо кафеава.

Zrazy месо со зеленчук

состојки:

 • Говедото - 500 g;
 • Свинско - 200 g;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • сол и бибер - да вкус;
 • кромид - 1 компјутер.

За фил:

 • кромид - 2 парчиња;.
 • јајце - 3 парчиња;.
 • видови сирење - 50 g;
 • Моркови - 1 компјутер,.
 • тиквички - 1 компјутер;.
 • растително масло - 50 ml;
 • сол и бибер - да вкус;
 • зеленчук - за декорација.

подготовка

Пресврт постојано мелено свинско, говедско и излупени од кромид лушпа. потоа подготвени Zrazy со зеленчукмелено додадете јајце, сол, бибер по вкус и многу добро се меша. Сега направи филот: за оваа кромид, морков и тиквички чисти, се сече на мали коцки и passiruem во растително масло додека не омекне. По додавањето претходно варени јајца и сецкани и се фаќа за груб ренде за сирење. Следно, се на торта од месо, се шири на полнење во центарот и се формираат мали patties. Zrazy паѓа во breadcrumbs и ширењето на подмачкан сад за печење. Печете zrazy месо во рерна на 180 степени околу 45 минути, повремено фрлаат малку масло.

Заменете зеленчук Zrazy може, на пример, габи. готовиот Zrazy со печурки Служи со кисела павлака. Уживајте во вашиот оброк!

Видео: Како да се готви месо zrazy. Рецепт од Иван!

Видео: Zrazy месо - едноставно вкусни!

Видео: Zrazy сецкани месо - рецепт за баба Ема

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy компир со зелкаZrazy компир со зелка
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Zrazy - рецептZrazy - рецепт
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy компири со јајца и кромидZrazy компири со јајца и кромид
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Компир patties со мелено месоКомпир patties со мелено месо
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
Како да се готви компири zrazy?Како да се готви компири zrazy?