ma.ladyv.ru

Zrazy мелено

Zrazy на мелено месо со зеленчук, печурки или без нив - совршен сезонски топла чинија, овозможувајќи пополни храна целото семејство за прилично скромна цена. Неколку опции вкусни рецепти ќе се дискутира понатаму.

Рецепт Zrazy мелено месо со компири

Традиционално претпоставува zrazy компири полнети со месо - изненадувачки едноставен и интересен начин за рециклирање на готови пире од компири. Таквите zrazy служи на маса со печурки и крем сос или со дел од вообичаениот крем.

состојки:

 • подготвени пире од компири - 720 g;
 • брашно - 115 g;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • мелено говедско месо - 470 g;
 • Кромид - 55 g;
 • морков - 55 g;
 • чешне лук - 1 ЕЕЗ.;
 • мал број на магдонос;
 • трошки од леб - 1/2 чл.

подготовка

Започне со подготовка на пополнување на месото за која првиот чекор е да СРЈ со сецкан зеленчук. Од страна на класичната кромид, морков zazharki додадете мелено говедско месо и оставете ја да го дофати. Отстранете кутии од топлина, сезона, додадете магдонос и лук каранфилче pyurirovannym.

Додека филот не се лади, фатете zrazy школка од остатоците на пире од компири. Поврзете пире со јајца и брашно, а потоа се меша темелно. Со сладолед лажици или парови на конвенционалните лажици, семенски компир еднакви делови и ги sformuyte во монистра. Претворете го секој од овие топки во торта и во центарот на секоја од нив лежеше пополнување месо. Zaschepit работ компир колачи со цел да се покрие месото. Се тркалаат секоја Zrazy во трошки од леб, а потоа Браун на двете страни.

Како да се готви zrazy на мелено пилешко со печурки?Освен компир zrazy, исто така има и месо. Ова јадење е повеќе како шницла полнети, Сепак, садот е идентификуван во луѓето како Zrazy и под ова име се популаризира во мрежата.

состојки:

 • Кокошка - 370 g;
 • печурки - 135 g;
 • Cayenne бибер, морско оревче - краен случај;
 • јајце - 1 компјутер,.
 • Кромид - 75 g;
 • брашно - '55

подготовка

Пред готвење zrazy месо, мелено месо мора да се направи себе. За него пилешко (може да се со мала количина на масти), исчистени од кожата и филмови и критикувам. Подготвени дополнување мелено зачини и дарежлива малку сол.

Сега да се кутии печурката, за што, прво, тоа е потребно да се готви на кромид соте. За да соте кромид, се делат на половина прстени и пржете додека транспарентен. Со zazharki додадете исечени печурки и им овозможи на вишокот на влага да испарува од габи. Дел од мелено месо се тркалаат и израмните меѓу твоите раце, се стави во централниот дел на кутии на печурки, поврзете заедно рабовите и натопи во јајце Zrazy. По, посипете со брашно и пржете додека готви.

Како да се готви zrazy на мелено месо со јајца?

Zrazy на мелено месо со јајца во кулинарска светот се нарекува "јајце на шкотски" - едноставен сад е мала сека со готви тврдо варени јајца внатре. Дома е популарна закуска со пиво.

состојки:

 • Јајцата - 5 парчиња;.
 • мелено говедско месо - 320 g;
 • . Душица остава - 1 лажиче;
 • магдонос - 1 лажица масло. лажица;
 • зелени кромид - 2-3 пенкало;
 • брашно - 115 g;
 • Како да се готви zrazy на мелено пилешко со печурки
 • трошки од леб - 115 g

подготовка

Вари 4 тврдо варени јајца, кора и да ги чува во фрижидер. Поврзете се на мелено месо со сецкан магдонос и кромид, како и листови од мајчина душица. Подготвени мелено месо јаз nachetvero и израмните секоја од делови меѓу дланките. Во центарот на добиената patties стави варени јајца и мелено zaschepit работ, така што за да се покрие целосно. Тек на сите во брашно, а потоа натопи во останатите тепани јајце и посипете ги со трошки од леб. Фрај Zrazy мелено со пржени јајца за 8 до 10 минути.

Видео: Zrazy месо печени со јајце

Видео: Месо zrazy со печурки е многу вкусен

Видео: Ретро кујна. Месо zrazy со различни пломби

Видео: Zrazy мелено и печурки во печка (Zrazy мелено и печурки)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Постен компир zrazyПостен компир zrazy
Месо zrazyМесо zrazy
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy месо со печуркиZrazy месо со печурки
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Zrazy - рецептZrazy - рецепт
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки