ma.ladyv.ru

Zrazy компир со мелено месо

zrazy компир со мелено месо

Zrazy - оригиналниот сад во полски и Литвански национална кујна, популарна во Белорусија, Украина и Русија. Општа идеја за подготовка на таков zrazy: од шницла тежина, главниот производ на кои, најчесто, е мелено месо, торта форма. кутии торта завиткан (на пример, сецкани варени јајца passerovannym кромид и билки). Понатаму свиткани рабови и формираат торта-како производ со пополнување пита. Zrazy СРЈ или готви за неколку можни опции и со поддршка.

Постојат и други опции за различни пломби за zrazy и по други основи за шницла маса. Многу популарен рецепт zrazy компири полнети со мелено месо. Се разбира, ова јадење може да се спроведува без гарнитури.

Zrazy компир со мелено месо и печурки

состојки:

 • Компири - околу 1 kg;
 • мелено говедско месо-свиња - 300 g;
 • свежо остриги печурки или - 200 g;
 • Кромид - 1 компјутер;.
 • пилешко јајца - 3 ЕЕЗ;.
 • Лук - 2 чешниња;
 • црн пипер во прав;
 • рендан морско оревче;
 • билки (магдонос, cilantro, копра);
 • растително масло или маст или путер се стопи peretoplenny (свински кокошка);
 • брашно или breadcrumbs.

подготовка

Излупени компири вари и pyuriruem. Малку prisalivaem. Passeruem масло во тава на кромид, ситно сечкани, а потоа додадете ситно исечени печурки и мелено месо. Оставете ја оваа смеса со зачини, мешајќи повремено за 15 минути. Нека се излади смесата да беше топло, додадете доделување лук, сецкан зеленчук, 1 јајце, се меша енергично вилушка prisalivaem малку.

Пире од компири додадете 2 јајца и се меша, ако се сврте премногу течна маса, се прилагоди на конзистентност на брашно или скроб.

Форма на колачи на компир маса, лежи во центарот на секое полнење на мелено говедско месо со кромид и печурки се свиткани рабови и форма-lepim zrazy. Таквите производи се за јадење. Но, ние сакаме повеќе вкусни.Во тава се загрее масло. Zrazy паѓа во брашно или breadcrumbs и лесно СРЈ до светло златни нијанси. Може да СРЈ без breading. Служат zrazy топло компир и зелена светлина сосови (на пример, врз основа на кисела павлака или павлака), може да се поднесе рен или сенф. Под ова јадење е многу соодветно 'ржан леб со ким семиња и чаша или две од Starkey, бизон или силна Бери ликери.

Zrazy компир со мелено месо и печурки погодна за храна и деца, но не и на возраст од пет години. Се разбира, во овој случај, користете само печурки одгледува комерцијално.

Ако zrazy ладење

Постојат ладење компир zrazy со мелено месо не добар вкус, во овој случај, тие може да се загрее во рерна или multivarka или дури и се пече сос, па тоа ќе биде многу tastier. Бидејќи zrazy школка на пире од компири со истурање сос може да биде малку надвор од форма, па тоа не се направи сос релативно масти, како што се павлака-базирана.

Сос рецепт за печење во печка компир zrazy со мелено месо во рерна

состојки:

 • масни крем или содржината средни масти, но не премногу дебел - 150 ml;
 • сенф . Завршена - 1 лажиче;
 • мелени зачини (коријандер, каранфилче, ѓумбир, земјата црн allspice, морско оревче, ким).
 • zrazy компир со месо

подготовка

Сезона со сенф крем и зачини. Можете да додадете малку сок од лимон. Измешајте сос ако тоа е премногу дебела, можете да го разредува со малку вода или пиво.

се пече zrazy

Ако се подготват во рерната, го загрева во однапред за 15 минути пред јадење. Ние се шири zrazy изобилно во подмачкан форма и се прелива готви сос. Печете 20 минути. Подгответе се пече под zrazy сос, се уште топло, по виткање во поединечните a la carte јадења се добро посипете повеќе рендано сирење.

Видео: Компир zrazy со мелено месо рецепт

Видео: Компир zrazy со мелено месо

Видео: Zrazy со мелено месо

Видео: Компир zrazy со мелено месо

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо zrazyМесо zrazy
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Како да се готви zrazy?Како да се готви zrazy?
Zrazy месо со печуркиZrazy месо со печурки
Zrazy компир со месоZrazy компир со месо
Месо полнети zrazyМесо полнети zrazy
Zrazy со печурки - рецептZrazy со печурки - рецепт
Zrazy компири со печуркиZrazy компири со печурки
Како да се готви компири zrazy?Како да се готви компири zrazy?
Zrazy тикваZrazy тиква
» » » Zrazy компир со мелено месо