ma.ladyv.ru

Медицински и козметички својства на кантарион масло Свети Јован

Овој цвет е многу корисно за човечкото телокантарион масло Свети Јован е познат на многу љубители на традиционалните исцелители и традиционалната медицина. Постојат повеќе од 150 видови на лековити растенија, но масло е добиено, обично произлегува од Hypericum perforatum. Hypericum е на високо постигнување на растенијата 1 m во должина. Нејзините цвеќиња не се многу големи и имаат жолта боја. Фабриката има широк карти на дистрибуција, и да се зема како плевел.

Општо земено, за заптивање на масло е извлечена од страна на екстракција со јаглерод диоксид или екстракција на нафта. Оваа трева е еден од основните лековити растенија, па неговите компоненти се користат не само во лекувањето на голем број на опасни болести, но исто така и во козметиката. кантарион масло Свети Јован е слатка течност има црвеникаво-кафеава боја и пријатен мирис на белите дробови. Апсењето на нафта во внатрешноста е ретка и се користи главно за надворешна козметички процедури.

Назад на содржина

Лековитите својства на Hypericum

Кантарион - растение кое има уникатни лековити svoystvami.V старите времиња, ова растение се користи за лекување на разни сериозни болести и за превенција во форма на чај како Заштитни агент. Составот на Hypericum се супстанции како што се:

 • хиперицин;
 • хиперицин деривати;
 • pseudohypericin;
 • флавоноиди;
 • смоли;
 • витамини А, Ц, PP, C;
 • никотинска киселина;
 • танини;
 • токофероли;
 • масни киселини;
 • сапонини;
 • аскорбинска киселина;
 • етерични масла
 • каротен.

Цицачи масло има широк спектар на анти-воспалителни и спазмолитично својства. Sealer во внатрешноста на масло се користи во составот на multicomponent concoctions.

Често Hypericum масло се користи за внатрешна употреба во третманот на стаза на жолчката, хемороиди, жолчни камења во почетна фаза, холециститис, билијарна дискинезија, дијареа со крв, надуеност, за излегување на црви, како и стоматитис, гингивитис и други болести на забите и усната шуплина.

Оваа алатка ви овозможува да се третираат не само на настинката, но, исто така, системски воспалителни болести. кантарион масло Свети Јован, чие користење е оправдано во долготраен депресии, има смирувачки ефект на нервниот систем. Седација е мека доволно, така што може да се користи со нервоза, мигрена и neyrodistonii. Исто така, оваа народни лек има аналгетски својства што ја прави идеална за третман на болка од било која етиологија.

Hypericum, исто така, има лековити и средства за дезинфекција својства, така што може да се користи за лекување на гребнатинки, рани, изгореници, модринки, и сите видови на дерматитис. Анти-инфламаторен ефект го прави возможно да се забрза процесот на ресорпција на хематоми и регенерација на ткивото.

Назад на содржина

Употребата на морски цицачи масла за козметички целиИсцелување масло е многу корисно за кожатаВо козметологијата Hypericum масло најде најдобриот начин за употреба. Масло од ова растение е идеален за нега на проблематична кожа, склони кон осип на кожата од различен карактер. Покрај тоа, тоа е нашироко се користи за подобрување на квалитетот на косата и да го врати на ноктите плоча. Употребата на апсењето на нафта ви овозможува брзо да се справат со чешање и воспаление на кожата, што го прави незаменлив во лекувањето на акни и акни, вклучувајќи го и лицето.

кантарион масло Свети Јован, додадени на топла вода во бањата, може да ја подобри состојбата на кожата, што е важно кога ќе сметаат дека стресот и современото темпо на живот има негативно влијание врз состојбата на кожата, што доведува до нивно брзо стареење.

Систематската употреба на апсењето масло спречува дехидрација на кожата и да ги елиминираат кревкоста капилари. Меѓу другото, ова народни лек треба да се чува во близина на дофат на раката за време на празниците, како што ви овозможува брзо да се справат со изгореници, вклучувајќи ги и соларната енергија. Кога се користи правилно, маслото може брзо да се врати на кожата по изложување на сонце.

Оваа народна лек може да се користи за да се отстрани вишокот на масти на косата и првут. Со цел да се елиминираат овие негативни појави, што е доволно да се направи маска со кантарион масло Свети Јован разреден 1 - 2 пати неделно. Апсењето на маслото е значително забрзан раст на косата. Во некои случаи, употребата на маски и decoctions на овој тревни растенија елиминира симптомите на seborrhea.

Употребата на морски цицачи масло за нега на нокти може значително да го ублажи кутикулите, отстранување на прекумерна сувост на околните меки ткива и да се ослободи од ноктите габа.

И покрај фактот дека кантарионот може да се справи со голем број на медицински и козметички проблеми, се уште користат оваа алатка за да се биде многу внимателен, и во согласност со упатствата од производителот, како концентрација на нафта може да се разликуваат во зависност од формата на ослободување. Мора да се запамети дека не сите случаи, можете да го користите кантарион масло Свети Јован, како што има многу контраиндикации.

Немојте да го користите етерични масла за време на бременост и доење, во текот на третманот со антибиотици, антидепресиви и други лекови, вклучувајќи ги и оние што се користат за лекување на СИДА-та, без согласност на лекар.

Видео: етерични масла. природна козметика

Видео: кантарион - корисни својства и апликации. кантарион ПРИМЕНА Свети Јован за здравје и убавина

Видео: Софија Nagornyak исцелител - Лековитите својства на невен

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Трн масло - корисни својстваТрн масло - корисни својства
Пиелонефритис - третман на народни лековиПиелонефритис - третман на народни лекови
Невен масло - Својства и апликацииНевен масло - Својства и апликации
Масло од роза колковите - Својства и апликацииМасло од роза колковите - Својства и апликации
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Грозје семе масло за косаГрозје семе масло за коса
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Исоп - расте од семеИсоп - расте од семе
Кантарион - применаКантарион - примена
» » » Медицински и козметички својства на кантарион масло Свети Јован