ma.ladyv.ru

Хлорамфеникол акни

хлорамфеникол акни

Акни на кожата не е само проблем на адолесценцијата. Многу жени долго да зачекори на пубертетот, страдаат од повторливи воспаление на лицето. Денес, на продажба на голем број на лековити и козметички производи за акни, и често овие средства содржат антимикробни агенси, меѓу нив - хлорамфеникол.

Сепак, нема потреба да се купуваат скапи креми и лосиони рекламира бидејќи Може да се подготви терапевтски агенс со хлорамфеникол, ефектот на кој ќе биде сличен.

Алкохол решение на хлорамфеникол акни

Најлесен начин да се применуваат против хлорамфеникол места - избрише местото на воспалението со алкохолен раствор на хлорамфеникол, кои може да се купат во аптека. Исто хлорамфеникол во конечното решение вклучени салицилна киселина и етил алкохол. Овие состојки, исто така, да ви помогне во борбата против акни со обезбедување антисептик и keratolytic акција.

Постапката треба да се врши секој ден во вечерните часови на 10 - 14 дена. За да се спречи кожата од сушење по бришејќи levomitsetinovym алкохол се препорачува да се применуваат навлажнувачки крем.

Муабетчија акни со хлорамфениколДерматолозите често пропишува за луѓето со проблематична кожа каша рецепт да се избрише фокуси на воспаление. За да се подготви тесто за најпопуларните рецепт е потребно да се комбинираат и се меша од следниве компоненти:

  • 10 levomitsetina мелени таблети;
  • 10 бланширан метронидазол таблета;
  • 40 ml на салицилатите алкохол (2%);
  • 10 ml на борна киселина.

Метронидазол и борна киселина се користат во подготовката на тесто, исто така, се антимикробни агенси.

Оваа каша е потребно да се користи 1 - 2 пати на ден, оцрнување на акни со помош на памук за 10 - 14 дена. Протресете пред употреба решение. Чувајте каша треба да биде во балон од темно стакло.

Calendula, аспирин и хлорамфеникол акни

Муабетчија акни со хлорамфеникол

Еве уште еден рецепт често се користат лекови за акни апчиња хлорамфеникол:

  1. Grind 3 таблети хлорамфеникол и аспирин.
  2. Промешајте како резултат на прав со 50 ml на алкохол тинктура од calendula.

Аспиринот е потребно за подготовка на оваа алатка, не само што има дезинфекција ефект, но, исто така, помага за чистење на кожата од лојните приклучоци, продира длабоко во порите. Calendula тинктура - одлични анти-воспалителни агент. Значи треба да се применуваат добиена во ист начин како и зборувач, произведени во согласност со горенаведените рецепт.

Видео: Хлорамфеникол акни рецепт

Видео: Што може и не може да се направи со акни

Видео: Како можам да се ослободи од акните | АКНИ

Видео: Хлорамфеникол акни рецепт

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Хлорамфеникол - капки за очи за децаХлорамфеникол - капки за очи за деца
Streptocid акниStreptocid акни
Levomitsetinovy ​​алкохолLevomitsetinovy ​​алкохол
Аспиринот АкниАспиринот Акни
Муабетчија акниМуабетчија акни
Борна киселина за акниБорна киселина за акни
Хлорамфеникол - аналозиХлорамфеникол - аналози
Акни салицилна киселинаАкни салицилна киселина
Хлорамфеникол - алкохолен растворХлорамфеникол - алкохолен раствор
» » » Хлорамфеникол акни