ma.ladyv.ru

Гнојни мозолчиња на лицето

гнојни мозолчиња на лицето

Од состојбата на кожата не зависи само од квалитетот на извршените шминка и изглед, но исто така и на расположението на жената, нејзината самодоверба. Затоа, гнојни акни на лицето е најтешкиот проблем, бидејќи нивниот брз лек е речиси невозможно. Важни во третманот на оваа болест - за да дознаете точно нејзината причина и да ја поправите тоа.

Зошто лицето се појавуваат гнојни акни?

Најбаналните фактори кои придонесуваат за појава на лезии смета - во ред за нега на кожата. Премногу често или, напротив, ретка миење на лицето, само-стегајќи мозолчиња, употреба на агресивни средства за хигиена води до фактот дека во епидермисот почнува активно да се размножуваат патогена микрофлора.

Други причини за акни на лицето:

 • хиперкератоза;
 • акни;
 • алергии;
 • изложеност на стрес и анксиозност;
 • demodicosis;
 • хормонални инсуфициенција.

Како да се ослободите од акни на лицето?

Ако причината е несоодветна хигиена на кожата, промена на шминка се користи доволно, и за механички контакт чистење на професионалци во салонот.Остатокот од овие фактори се бара сеопфатен пристап.

Третман на гнојни акни на лицето акни, хиперкератоза, стрес и хормонални казни се потребни следниве мерки:

 1. Внимавајте на ниско-carb, но балансиран и збогатена исхрана.
 2. Измијте мека пена или гел без сапун.
 3. Два пати на ден dot справи со мозолчиња посебни подготовки - Зенер Duak, Baziron, салицилна киселина и цинк паста, Differin, Скинорен.
 4. Посета на третмани за убавина - озонската терапија, криотерапија, масажа.
 5. Изработка на киселина или хемиски лушпи.
 6. Контрола на хормони во согласност со препораките на гинеколог-ендокринолог.
 7. Избегнувајте алкохол и тутун.
 8. Намалување на износот на применетата шминка, купи само nekomedogennye средства.

Како да се третираат гнојни акни на лицето кога demodicosis:

 1. Елиминирање на слатки, да ги ограничат брашно производи во исхраната.
 2. Секој ден, ја бришам кожата наместо миење со хлорхексидин антисептик решение.
 3. гнојни мозолчиња на лицето причини
 4. Се однесуваат на погодената област каша или емулзија со содржина на медицински сулфур.
 5. Присуствуваат на седниците на масажа и криотерапија трепките.
 6. Бришење очните капаци Demazol крем.
 7. Редовно миење на очи офталмолошки капки.
 8. Изработка на анти-акни маска врз основа на каолин и природни катран.

Акни третман на алергиски природата е преземање на антихистаминици. За да се овозможи брзо сушење и гноен точка елементи може да се применува на нив, цинк паста.

Видео: гнојни мозолчиња на лицето на новороденчето

Видео: гнојни акни на грбот

Видео: гнојни акни на лицето

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Мозолчињата на образитеМозолчињата на образите
Мали осип на лицетоМали осип на лицето
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Поткожно мозолчиња на лицетоПоткожно мозолчиња на лицето
Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?Како да се ослободите од поткожните акни на лицето?
Акни на челото - причиниАкни на челото - причини
Внатрешна мозолчиња на лицето - причиниВнатрешна мозолчиња на лицето - причини
» » » Гнојни мозолчиња на лицето