ma.ladyv.ru

Како да се четкаат забите?

Како да се четкаат забите

Соодветна стоматолошка заштита - клучот за здравјето. А убава насмевка и здрави заби - задолжителен атрибут на модерна девојка. Така, денес ние сакаме да дискутираат на темата за тоа како да се четка своите заби. И покрај тоа што повеќето луѓе на прашањето на "Како да се четкаат забите?" Самоуверено одговорил: "Наутро и навечер," тоа не значи дека тие, всушност, знаат како да го направи тоа. Ајде да погледнеме во најчестите ситуации.

Како да се четкаат забите? Општиот случај

На фактот дека треба да се четка забите после секој оброк, вие сте веројатно да сте слушнале за реклами. Но, рекламирање - рекламирање, тие треба да го продаде многу паста, четка и гума за џвакање, не размислува за последиците. Стоматолозите препорачуваат четкање на забите два пати дневно. Во утринските часови, пред првиот оброк, и вечер - пред спиење. Има луѓе кои сакаат да се четка забите после појадок. Ова не е точно, ноќта на забите се акумулираат многу бактерии, и за време на нив џвакање со оброк падне во дигестивниот тракт, што може да доведе до разни гастроинтестинални заболувања. По оброкот, подобро да се исплакнете ја устата со вода. Гума за џвакање се користи како последно средство (повторно, бидејќи на своите негативен ефект врз гастроинтестиналниот тракт).

Значи, потсетник за тоа како правилно да ги четкате забите:

  1. Четкање на забите мора да биде најмалку 3 минути.
  2. При чистење на забите е да се преселат на четка во вертикална рамнина и хоризонтална, како и правење на кружни движења.
  3. Како општо правило, да почне да се четка забите со горните секачи, постепено се движат на кучиња, а потоа и до заби. Потоа истиот пат треба да се повтори и во долната вилица. Кога надворешната страна на забите исчистени, се движи кон внатре. Таа треба да се плати не помалку внимание отколку надвор. И по внатрешноста на чиста заб врвот.
  4. Откако ќе миеш заби, се движи кон чистење на јазикот. Оваа манипулација се врши без употреба на паста само една четка за заби. За да го направите ова, ќе треба да се отстрани плакета од јазик, ако е достапно. Не чистете го коренот на јазикот, тоа може да предизвика замолчени рефлекс.
  5. Заврши чистење на забите со плакнење на устата.

Како да се четкаат забите со протези?

Фреквенцијата на чистење на забите со загради е иста, но техника на четкање е малку поинаква. Во текот на четкање на забите четка за заби треба да биде поставена под агол од околу 45 степени во однос на забите. Така може да се и чистење на забите и да добијат влакната на четката за контактот агол на забот и рамката. Чистење на забите врвот на заградата, а потоа на дното на тоа. Не заборавајте за задната површина на забот.Како да се четкаат забите електричната четка?

Ако четка електрична четка, тогаш не треба да ги направат своите сопствени четка потези. Сите што треба - е да го вклучите четка, и нејзиниот тек на приложување на секој заб. А самата четка ќе направи се што ви треба. А вие треба само да бидете сигурни дека таа ги опфаќа целата површина на забот.

Како да се четкаат забите со забен конец?

Чисти забите преку навој по вечер четкање на забите со четка и паста. За ова ви треба не е голема парче на забен конец (околу 50 см). Како да се четкаат забитеТапани завршува на прстите на индекс, и повлечете се лизга тема во јазот помеѓу забите. Потоа хранење на конец и назад исчисти пресече, а потоа се повлече од низата. Четкање на забите треба само да се конец во оние места каде што не постои јаз помеѓу забите. Ако нишка не е тоа prolazit - тогаш тоа чисти и не се потребни.

Како да се четкаат забите со заб прав?

Да го направите ова, намачкајте мала количина на заб во прав со вода, така што тоа стана како густа паста. Потоа, овој редок цемент беше применета на четка за заби, и понатаму да дејствува како паста за заби за чистење на забите. По исплакнете ја устата треба да биде внимателно заб прав.

Видео: Здрава и бели заби дома: како правилно да ги четкате забите и добра орална хигиена

Видео: професионално чистење на забите. Како да се четкаат забите со четка за заби

Видео: Како да се четкаат забите

Видео: Како да се четкаат забите

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се четкаат забите куче?Како да се четкаат забите куче?
Како да се исчисти забите на вашето детеКако да се исчисти забите на вашето дете
Помине забиПомине заби
Забен конецЗабен конец
Запечатување на забите кај децатаЗапечатување на забите кај децата
Деца четки за забиДеца четки за заби
Како да изберете четка за заби?Како да изберете четка за заби?
Паста за заби за кучињаПаста за заби за кучиња
Оралното здравје кај доенчињаОралното здравје кај доенчиња
Електрична четка за забиЕлектрична четка за заби
» » » Како да се четкаат забите?