ma.ladyv.ru

Третман на акни кај жените

Третман на акни кај жените

акни

- воспаление на фоликулите на косата и лојните жлезди. Обично, акни се тинејџери, кога телото е во процес на значајни хормонални промени. Но, понекогаш тоа се случува и акни кај возрасни жени. Затоа, да се знае она што традиционалните и модерни кампањи за лекување на акни на лицето, потребно е да се дами од сите возрасти.

Дрога третман на акни кај жените

Најлесен начин да се ослободи од кожата дефект во блага форма на акни. Во овој случај, чисти лицето од акни помага користете благ детергент и прием сончање (или употреба на УВ ламби). Ако тен, напротив, предизвикува појавата на осипот, се препорачува да ги користат средствата за нега на кожата производи врз основа на алкохол. Сосема смета ефикасни лекови со салицилна киселина и антибиотик масти кои содржат резорцинол, или бензоил пероксид.

Со значителни акни и долгорочни воспаление на кожата да го направи без медицинска нега невозможно.

Внатрешна дијагноза хронична болест, лекарот ви препише терапија за елиминирање или систем органска дисфункција. Ако не се најде сериозни патологии во внатрешните органи, а потоа користете надворешни алатки. Меѓу најпопуларните и ефективни:

1. Антибактериски маст за третман на акни:2. креми кои содржат витамин А:

  • Retin-А;
  • Avita;
  • adapalene;
  • Lokatsid;
  • differin;
  • Tazarak итн

Многу жени за елиминирање на акни со користење на времето-тестиран средства - сулфурна маст. Одлично чистење ефект има маст за лекување на акни длабоко Accutane што содржи 13-cis-ретиноична киселина.

Предупредување! Accutane се применуваат за бремените жени е забрането.

Од третмани за убавина се покажа успешно површни хемиски лушпи и одвод на поткожни цисти со инјекции на кортикостероиди.

третман на акни кај жените народни лекови

Третман на акни кај жените народни лекови

Народни лекови за третман на акни се подготвени врз основа на природни компоненти. Тоа може да биде инфузии, чаеви, сокови и овошни растенија, кои се користат како трие, лосиони, пакети и маски. Еве некои рецепти:

  1. 1 лажица исушени цветови невен 0.4 l врела вода се истура. Ostyvshim инфузија избрише лицето неколку пати на ден или да направите лосион.
  2. Воспаление на акни можат да се отстранат со помош на мие супа celandine. За нејзина подготовка 2 лажици суровини сварено во 0,5 литри вода што врие.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салицилна цинк паста за акниСалицилна цинк паста за акни
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Третман на акниТретман на акни
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
АкниАкни
Акни на грботАкни на грбот
Како да се ослободите од пост-акни?Како да се ослободите од пост-акни?
» » » Третман на акни кај жените