ma.ladyv.ru

Паста за заби со флуор

паста за заби со флуор

Меѓу професионалци и аматери од природна козметика за долго време, постои дебата околу тоа дали флуор паста за заби се безбедни или не. Се смета дека овој токсичен хемиски елемент може да предизвика непоправлива штета на здравјето на луѓето. Но, важно е да се разбере дека добар бренд значи таа се додава во многу мали количини, се безбедни за телото.

Добра паста за заби со флуорБезбедна флуор содржина - 1350-1500 ppm. Понекогаш пакети може да се види вредноста не е во ppm, како процент - 0,135-0,15%. Ако на цевка покажува дека флуоридите во пастата содржи, но не се каже во она што количини, тоа е подобро да се најде друг начин.

За добар флуор паста за заби содржи:

  1. владетел Про-експерт во вклопуваат-а-Мед Го зајакнува забната глеѓ и ја задржува својата боја, штити од кариес, Тоа го спречува создавањето на камења и плакета. По користењето на овие пасти дишењето станува посвеж и непцата - помалку чувствителни. Флуор во нив - 1450ppm.
  2. Lacalut - паста за заби со висока содржина на флуор содржина - 1476ppm. Затоа, тие се поефикасни. Агенти имаат моќни заштитни, антибактериски, зацврснато ефекти. Подобро од многу други пасти се неутрализира киселина, која е формирана во устата по јадење.
  3. Colgate - паста за заби со флуорид (0.14%) и калциум. Во прилог на овие компоненти на средства вклучуваат екстракти од лековити билки, обезбедувајќи анти-воспалителни и лекување ефект.
  4. претседател, освен флуорид (0,145%), конзерванс се состои од - hexetidine. Последно брзо ублажува воспалението, но тоа може да се создаваат зависност. Затоа, користете паста може да биде подолг од две недели.
  5. Во паста за заби Sensodyne 1040ppm содржи флуорид. Средства за акција веднаш. Ако четкање на забите два пати на ден, заштита крварење на непцата Загарантирана.

Видео: Тестенини со флуор штета или корист?

Видео: ОПАСНОСТ флуор паста за заби

Видео: флуор паста за заби. Кои се причините за четкање на забите со паста?

Видео: Паста за заби без флуор А природни орална нега е-Krasa, видео канал

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Паста за заби за чувствителни забиПаста за заби за чувствителни заби
Флуорид во паста за заби - придобивките и штетитеФлуорид во паста за заби - придобивките и штетите
Паста за заби СоставПаста за заби Состав
Тајландски паста за забиТајландски паста за заби
Црна паста за забиЦрна паста за заби
Паста за заби за кучињаПаста за заби за кучиња
Најдобрите Паста за забиНајдобрите Паста за заби
Целата вистина за паста за забиЦелата вистина за паста за заби
Децата паста за забиДецата паста за заби
Што да барате при изборот на паста за забиШто да барате при изборот на паста за заби
» » » Паста за заби со флуор