ma.ladyv.ru

Гнојни акни на телото - причини и третман

гноен дамки на причините на телото и лекување

Осип на кожата дава една жена многу непријатности, особено ако тие се болни. За соодветен третман, важно е да се утврди кои фактори помагаат она што се појави гнојни акни на телото - причини и третман на дерматолошки заболувања се тесно поврзани и се директно зависни едни од други. Ова е особено точно на поткожните клетки и нервозни осип.

Зошто телото се појавуваат гнојни акни?

Постојат неколку главни фактори кои предизвикуваат проблемот што се разгледува. Тие имаат бактериски, вирусни и габични потекло.

Причини за акни по целото тело, или во одредени области на кожата:

  • стафилококна или стрептокока инфекција;
  • seborrhea;
  • акни;
  • demodicosis;
  • сипаници;
  • микоза;
  • дерматитис;
  • алергиски реакции;
  • хормонална нерамнотежа.

Покрај тоа, на ерупции од овој вид понекогаш предизвикува неусогласеност со банални лична хигиена, неправилната употреба на козметички производи.

Третман на гнојни акни на телото

Создаде ефективна шема на терапијата е можно само по точната причина за појава на акни.Во вирусна лезии обично бара минливи симптоматски третман - третман на гноен елементи исушени и антисептици, како што се тинктура од calendula, алкохолен раствор на салицилна киселина, цинк паста. Ако е потребно, лекарот може да ви препише употребата на локалните или системски антивирусни лекови, но само ако има тешка форма на инфекцијата.

Бактериска контаминација вклучува употреба на антибиотици. Добро докажани во третманот на овој вид на акни Зенер. Сличен ефект е произведен eritromitsinovaya, клиндамицин аптека зборувач. Сериозни микробиолошки лезии третираат комплексно, истовремено доделување систем (JUnidoks Soljutab, клиндамицин) и топични антибиотици.

Во случај на размножување на габите погодените области да бидат обработени антимикотични агенси - клотримазол, миконазол, еконазол. Исто така, овие лекови треба да се зема орално - флуконазол, Итраконазол.

Пред да се третираат гноен точки на телото, поради хормоналната нерамнотежа, треба да се консултирате со гинеколог, третман на акни на телотопомине потребните тестови на крвта. Себе не може да се развие тераписки режим, бидејќи тоа може само да ја влоши ситуацијата.

За третман demodekoza погоден лекови со високи концентрации на сулфур прочистен катран. Овие супстанции уништи органите на грини, запирање на нивните репродукција и раст на колонии. Покрај тоа охрабруваат да присуствуваат на седниците криотерапија (течен азот).

Ако причината за гноен лезии стане алергичен, прво мора да се отфрли каков било контакт со осомничените надразнување, а потоа започнете да добивате антихистамин таблети (Diazolin, Zyrtec).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Мали осип на лицетоМали осип на лицето
Третман на акниТретман на акни
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Активен јаглен од акниАктивен јаглен од акни
Акни на грботАкни на грбот
Акни на челото - причиниАкни на челото - причини
Акни на грбот на една жена - ПричиниАкни на грбот на една жена - Причини
Црвени дамки на лицетоЦрвени дамки на лицето
Осип на лицето кај жените - причиниОсип на лицето кај жените - причини
» » » Гнојни акни на телото - причини и третман