ma.ladyv.ru

Интестинална кандидијаза - Симптоми

кандидијаза симптоми на дебелото црево

На габи од родот Candida се опортунистички цревната микрофлора. Ова значи дека тие се присутни на слузницата, дури и во здрава личност, но во одредени количини. Контрола на габи население врши од страна на имунолошкиот систем, спречување на нивното активно репродукција. Ако ги прекршите овие механизми развиени интестинална кандидијаза - ова болест симптоми наликуваат на благи форми на dysbiosis, но во тешки случаи, болеста се шири надвор од органите за варење.

Симптоми на неинвазивен интестинална кандидијаза кај жените

Зголемување на бројот на Candida колонии на габи во цревата поради продолжената употреба на антибиотици или други активирањето фактори се нарекува неинвазивен појавиле за внатрешни причини, кандидијаза.

За сегашната форма на болеста се карактеризира со клинички манифестации, е многу потсетува на dysbiosis симптомите кај жените:

 • надуеност и гасови;
 • запек наизменични со дијареа;
 • повторливи абдоминална болка;
 • гадење;
 • непријатност после јадење;
 • губење на апетит;
 • сува кожа, кршливи нокти и косата.

Всушност, не-инвазивни патологија е еден од видовите на микрофлора нерамнотежа, така што е добро може да се лекува техники stanadartnymi.

Карактеристични симптоми на инвазивен кандидијаза на дебелото цревоОпишан тип на габа развива како резултат на воведувањето во ткиво надвор од микроорганизми од родот Candida, кои, кога се во контакт со мукозните мембрани, префрлен во филаментозен форма. Овој вид на болест е поопасна од неинвазивна, и често предизвикува многу негативни последици.

Специфичните карактеристики на интестинална кандидијаза кај жените:

 • слуз и згрутчување на крвта во измет;
 • тешка грчеви за време на дебелото црево;
 • постојан абдоминална дистензија;
 • болка за време на движења на дебелото црево;
 • нарушување столче, наизменични дијареа и констипација;
 • знаци на интестинална кандидијаза кај жените
 • подигање на температура за да се subfebrile вредности;
 • лажни потреба за дефекација.

Често инвазивни лезии се шири на други органи. На пример, пациентите се жалат на клинички манифестации на габични инфекции во устата, гениталиите, јазикот околу анусот.

Во тешки случаи на кандидијаза случува улцерација на цревниот ѕид и после прекин. Ова доведува до воспаление на серозни мембрани (перитонитис), понекогаш - внатрешно крварење, кое може да настане како резултат на сепса.

Видео: Како да се ослободите од габа во стомакот природни лекови

Видео: кандидијаза. Enteromycosis

Видео: кандидијаза. Третман на кандидијаза. Дел 1. Што е кандида.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кандидијаза кај жените - СимптомитеКандидијаза кај жените - Симптомите
Исхрана за интестинална кандидијазаИсхрана за интестинална кандидијаза
Квасец габаКвасец габа
Симптоми на габична инфекција кај женитеСимптоми на габична инфекција кај жените
Интестинална кандидијазаИнтестинална кандидијаза
Интестинална кандидијаза третманИнтестинална кандидијаза третман
Траш по антибиотициТраш по антибиотици
Кожата кандидијазаКожата кандидијаза
Вагинален бактерии прекумерен раст - СимптомиВагинален бактерии прекумерен раст - Симптоми
Кандидијаза кај децатаКандидијаза кај децата
» » » Интестинална кандидијаза - Симптоми