ma.ladyv.ru

Тинитус - Третман

тинитус третман

Непријатни симптоми, како што се бучавата, тонови, зуењето во една или двете уши се лесно да се грижи ако сте го инсталирале на причината за проблемот. За да се реши тоа, постојат многу начини да се согласи со otolaryngologist. Покрај тоа, не помалку ефикасна и може да има традиционална медицина.

Бучавата во едно уво - Третман

Воспаление, воспаление на средното уво се синузитис, често предизвикуваат бучава во лево или десно уво и треба да се лекуваат со антибиотици локално и внатрешно. Обично, третман се врши дома со периодична инспекција, исклучок е тежок облик на воспаление, кое доведе до развој на менингитис или мастоидитис.

режим на третман вклучува:

 • антипиретици (парацетамол или paratsetamolsoderzhaschie производи);
 • болка лекови (ибупрофен, Ibuprom);
 • антиинфламаторни маст и капки (Otipaks, oxymetazoline);
 • антибиотици (Amoksiklav, амоксицилин).

Дрога третман на тинитус може да се interfaced со терапија на болести на носот и горниот респираторен тракт, како воспаление на средното често продолжува истовремено со синузитис. Затоа, препорачливо е да се дополни на режим на ринитис лекови (вазоконстрикторни), на пример, фенилефрин, xylometazoline.

Пулсирачка бучава во уво - Третман

Честите причина за оваа болест е osteochondrosis на грлото на матката 'рбетот во комбинација со васкуларни дистонија. Поради превиткано артериите и крвните садови на мозокот не добива доволно кислород, постојат главоболки, вртоглавица, зуење во ушите, сличен на периодични пропратен трепет.

Ефикасен третман е комплексна терапија:

 • Б витамини (Neurovitan, инјекции Milgamy);
 • нестероидни антиинфламаторни лекови (нимесулид, диклофенак, рофекоксиб);
 • лекови против болки, и внатрешно и локално (ибупрофен, Nimesil, Olfen);
 • мускулни релаксанти (баклофен, тизанидин);
 • физиотерапија (масажа, магнетна резонанца бранови).


лекување на тинитус, исто така, вклучува производи со антидепресивни акција, како долготрајни чувство на симптомите значително да влијае на менталната состојба на една личност.

Тинитус - Третман

Посериозна болест - акутен исхемичен мозочен удар, транзиторен исхемичен напад, артериосклероза, мозочен удар, предизвикувајќи компулсивно постојан тинитус и третман во овие случаи поинтензивни.

Имајте на ум дека само-именува себеси лекови во овие болести не можат да бидат шема терапија е да се развие на лекар врз основа на резултатите од истражувањата. Во повеќето случаи, третманот вклучува лекови аспирин серија (Cardiomagnyl, Аспирин) крв разредувачи и да се олесни неговата струја низ крвните садови, и артериите. Покрај тоа, средствата се користат за подобрување на мозочната активност (клоназепам Aktovegin). понекогаш се користи лекови против болки и антидепресиви за да се ублажат симптомите.

Тинитус - национален третман

капки кромид:

 1. Ким семиња изобилно работи со свежи голем кромид.
 2. се пече во рерна додека не омекне државата.
 3. Стискаш сок од кромид, instilled во секое уво наизменично 2-3 капки два пати на ден.

Kalinovy ​​компресира:

 1. Свежи бобинки Viburnum бари на пареа со врела вода, по оток ги внимателно мелење.
 2. бучава во третман на уво
 3. Се меша течни мед тежина во еднакви пропорции.
 4. Направете мали газа влошки, заврши во резултат на мешавина и го стави во секое уво, остави во текот на ноќта.

билни:

 1. Микс на сушени билки: конска опашка, Rue, глог и имела во иста мера.
 2. Лажица (15 mg) на добиените суровини прелива 180-200 мл врела вода и се остава да отстои 10 минути.
 3. Пијте 1 чаша без оглед на време на оброк наутро и пред спиење.

Видео: Malyshev: 3 големи причини за бучава во ушите и главата. Соодветен третман на тинитус!

Видео: Бучава во третманот на тинитус. Како за лекување на тинитус традиционалните методи.

Видео: Бучава во третманот на тинитус | Како за лекување на тинитус дома

Видео: тинитус. третман

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на воспаление на средното уво кај децатаТретман на воспаление на средното уво кај децата
Што да понесете со антибиотици синузитис?Што да понесете со антибиотици синузитис?
Тинитус - причинаТинитус - причина
Антибиотици за воспаление на средното уво кај децатаАнтибиотици за воспаление на средното уво кај децата
ТинитусТинитус
Уво капки за време на воспалениеУво капки за време на воспаление
Синузитис кај децата - СимптомитеСинузитис кај децата - Симптомите
Otipaks за децаOtipaks за деца
Отитис медиа - третман, антибиотициОтитис медиа - третман, антибиотици
Тинитус - причини и третманТинитус - причини и третман
» » » Тинитус - Третман