ma.ladyv.ru

Тинитус - причина

причина за тинитус

Сослушување драми во животот на луѓето многу важна улога, го врши на различни функции, кои се движат од перцепцијата и меморирање на информации и завршувајќи ориентација во просторот. Затоа, кога има проблеми како што се тонови или шум во ушите, потребно е веднаш да се најде на факторите кои предизвикаа оваа патологија, и да започне на почетокот на третманот.

Тинитус - Причини

Бидејќи телото е во близина на мозокот, а околу него е многу нервни завршетоци, крвните садови и артериите, да се најде причината за бучава може да биде тешко во уво. Главните се:

  • слушни анализа;
  • хипертензија или ненадеен пораст на притисок;
  • инфламација (воспаление на средното уво, синузитис);
  • атеросклероза;
  • потрес на мозокот;
  • отекување;
  • цереброваскуларни несреќа;
  • неврози.

За секоја од болести наметнаа некои од симптомите се исти, но постојат разлики. Дозволете ни да се разгледа во повеќе детали.

Причината за бучава во уво - церумен импакција

Овој проблем е лесно да се избегне со користење на посебни постапки за чистење и производи. Пријавете церумен не е само шум во ушниот канал, но оштетување на слухот. Во овој случај, нема болка човек не доживува.

Тинитус поради висок притисок

Овој вид на патологија е повеќе како шум или зуи, чувство, како да преку цевка многу брзо тече вода под висок притисок. ушите нема болка, но може да има непријатно чувство на тежина и пулсирање во главата. Покрај тоа, висок крвен притисок често се жалат некои загуба на слухот (уши поп).

Постојана тинитус - причинаВо воспалителни болести, како што се воспаление на синусите или воспаление на средното уво, се смета за проблем се јавува без прекин. Овие причини предизвика бучава во лево или десно уво, но не и двете. Покрај тоа, меѓу симптоми имаат зголемена телесна температура и има силна, намалување на болката за време на палпација на уво поблиску до tragus. Исто така, постојат гноен и сулфур течни испуштање. Вреди да се напомене дека воспаление на средното уво не доведе до намалување на слухот острина.

Тинитус и причината - атеросклероза

Кога стврднување на артериите на нивната внатрешна површина се формираат наслаги кои го инхибираат протокот на крв. Поради силен ограничување лумен крвта тече под висок притисок, што предизвикува карактеристичен звук резонанца на подигнат од страна на средното уво. Ова особено се интензивираше во вечерните часови, пред спиење. Во прилог на бучава во двете уши на лице може да се чувствуваат на ѕвонење во главата, вртоглавица, болка во очите и храмови.

Пулсирачка бучава во уво - Причини

По повредата на главата е примарната дијагноза потрес на мозокот. На првите симптоми на оваа состојба е непостојана тинитус. Таа е слична на мери врева рекламирана од периодичното зголемување на јачината на звукот. Таквите бучава - претходник вртоглавица и последователните повраќање, тоа се случува кога остар промена во позицијата, ротација и склоностите на торзото.

Понекогаш слаб пулс во уво, предизвикана од стрес или нервоза. За да се елиминира овој проблем, треба да го видите невролог.

Гласни звуци во ушите - причини

тинитус причина за притисок

тумор на мозокот често се ретки, но интензивни тинитус. Во овој случај, пациентот во прв не се обрне внимание на овој симптом, како што не е константна, а не на болката во пределот на увото не се јавува дури и на палпација.

Исто така многу бучава во ушите може да биде предизвикана од акутна циркулацијата на крвта во мозокот. Звукот е толку јасно и гласно дека човекот почнува да добиете главоболка и областа над очите, постои стегајќи сензација во храмовите. Ако имате овие симптоми ќе мора веднаш да се јавите на брза помош, како последица на таквата состојба може да стане церебрална инфаркт.

Видео: Тинитус

Видео: тинитус. Бучава во третманот на тинитус. Зошто бучава во ушите и главата? Николај Peytchev.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Васкуларни МНРВаскуларни МНР
Интракранијална хипертензијаИнтракранијална хипертензија
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Губење на слухот - ПричиниГубење на слухот - Причини
Бучава во ушите и главатаБучава во ушите и главата
Цереброваскуларни несреќаЦереброваскуларни несреќа
Доплер на крвните садови на мозокотДоплер на крвните садови на мозокот
Стеснувањето на церебралните крвни садови - Третман, Симптоми, ПричиниСтеснувањето на церебралните крвни садови - Третман, Симптоми, Причини
Церебрална атеросклероза - третманЦеребрална атеросклероза - третман
ТинитусТинитус
» » » Тинитус - причина