ma.ladyv.ru

Чешање на кожата

чешање на кожата

чешање на кожата предизвикува непријатно чувство дека е поврзана со желбата да чешел погодените области на кожата. Чешање најчесто се случува невро-алергиска природа, како и еден од симптомите на некои кожни заболувања (шуга, егзема, уртикарија) или болест само кожата (идиопатска пруритус). Покрај тоа, причината за чешање може да стане сува кожа, кои понекогаш се јавува во зима. чешање на кожата можат да бидат постојани и пароксизмална во природата, во полоша во вечерните часови.

Разлика локализирани чешање (само на одредени делови на телото) или воопшто (на големи површини на кожата).

Локализирани чешање - чест симптом на дерматолошки заболувања. Таквите чешање често се јавува одеднаш и е пароксизмална во природата.

Локализирани се јавува чешање во пределот на гениталиите:

 • Анален чешање (хемороиди, проктитис, дијабетес);
 • чешање на вулвата (естроген недостаток, дијабетес, гинеколошки патологија).

Локализирани чешање на кожата може да се појави на главата:

 • јадеж на скалпот (pediculosis, себореа).

Понекогаш локализирани чешање е ретка локализација: пониски нога чешање на кожата (во текот на проширени вени), зимски јадеж нозе, чешање на кожата на рацете, особено на дланките јадеж, чешање на пазувите, стапала, челото, очните капаци, образите, чешање на кожата назад.

Најчестите причини локални чешање е:

 • сува кожа,
 • инфекции кои влијаат на горниот слој на кожата;
 • алергиска реакција на убоди од инсекти, лекови, хемикалии, растенија;
 • детски болести (мали сипаници, сипаница);
 • паразитски инфекции.


Вкупно чешање на кожата е:

 • чешање на кожата доаѓа од храна зачинета храна, пуши, габи и др.;
 • дрога чешање на кожата - од употребата на антибиотици, сулфонамиди;
 • сезонски пруритус (реакција на временските услови);
 • сенилниот пруритус (сувост на кожата како резултат на намалена функција на лојните жлезди);
 • чешање со тешки системски заболувања (дијабетес, хепатитис, леукемија, малигни тумори);
 • чешање во различни невропсихијатриски заболувања (манично-депресивна психоза, неврози).

чешање на кожата за време на бременоста

Најчеста причина за чешање на кожата за време на бременоста е болест на полиморфни дерматоза бремени (ППБ). Често, дерматози се случува на последните месеци од бременоста, причината за ова може да биде растегнување на кожата. Кога ППБ се карактеризира со црвенило, осип и чешање на кожата. Осип, главно дистрибуиран во пределот на стомакот, бутовите, особено на екстензии во форма на мали црвени испакнатини.

Полиморфни дерматоза бремена може да се случи кога:

 • прва бременост;
 • значително зголемување на телесната тежина за време на бременоста;
 • раѓањето на близнаци или тројки.

Во зависност од симптомите, користете антихистаминици, стероидни креми и moisturizers. Но, во секој случај, треба да се консултираат со специјалист, со цел да го постави за најсоодветниот метод на лекување. По раѓањето, осип целосно исчезнува.

Чешање на кожата на детето

Чешање на кожата на детето е прилично заеднички проблем меѓу детски болести. Најголемата страдањето на детето носи чешање, што предизвикува алергии, инфекции и габични инфекции на кожата, шуга, егзема. Покрај тоа, болести на кожата на детето должи на наследна предиспозиција од нивните родители. Причините за појава на чешање на детето се поделени во четири групи:

 • Инфективни и паразитски болести (мали сипаници, сипаница, мали сипаници и шарлах). Најопасните причина за чешање е менингококна инфекција.
 • алергиски реакции (каснувања од инсекти, голтање или контакт со било алергени: ореви, чоколадо, млеко, лекови, првутот од животни).
 • болести на крв и крвни садови
 • недостаток на соодветна хигиена (пелена осип, пелени дерматитис, боцкави топлина).

Третман на кожата чешање

Кога долг нарушува или тешка чешање на кожата треба да се испита сериозно. Впрочем, чешање на кожата е еден од првите симптоми на многу болести. Затоа е потребно, прв од сите, да дознаете причините што предизвика чешање, бидејќи тие влијаат врз изборот на третманот. Прво што треба да се испита од страна на дерматолог за присуство на паразитски болести. Ако не се најде, а потоа - патологија бубрезите, црниот дроб, како и endocrinologic нарушувања.

Во зависност од причината на непријатност, чешање препише. Конвенционалниот третман вклучува употреба на лекови, хербални фототерапија. чешање на кожата за време на бременостаМеѓу другото, пациентот не треба да се јаде иритирачки храна: зачини, зачинета, солена. Тоа е пожелно да се користи алкохол, силен чај и кафе.

Малку помогне во намалувањето на чешање и смирување антихистаминици апликација, калциум препарати. Во текот на сенилна пруритус препорачува да се земе јод препарати. Може да се применува топла бања со додавање на дабови кората лушпа и наследување. Ефективно средство чешање на кожата - алкохолен раствор невен. Исто така, тоа е можно да се користи креми кои содржат ментол. Во тешки случаи, ќе се применуваат масти кои содржат кортикостероиди.

Видео: чешање на кожата кај дијабетес

Видео: чешање. Предизвикува.

Видео: Симптоми, причини и третман на тешка чешање на кожата кај возрасните.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање во текот на бременостаЧешање во текот на бременоста
Чешање на скалпотЧешање на скалпот
Чешање на кожата на телото - причини, третманЧешање на кожата на телото - причини, третман
Е изгребан врати - ПричиниЕ изгребан врати - Причини
Пруритус во заболување на црниот дробПруритус во заболување на црниот дроб
Станица чешање суспензија за мачкиСтаница чешање суспензија за мачки
Стоп за чешање за кучињаСтоп за чешање за кучиња
Чешање во уретратаЧешање во уретрата
Зошто чешање на вагината?Зошто чешање на вагината?
Чешање стомак - ПричиниЧешање стомак - Причини
» » » Чешање на кожата