ma.ladyv.ru

Лековитите својства на Hypericum

Лековитите својства на Hypericum

кантарион

- еден од најпопуларните лековити растенија, кои се користат во традиционалната народната медицина. Ова трајни цветаат која има светла жолти цветови со специфичен, курва и пријатен вкус. Тој долго време се користи од страна на луѓе за искоренување на многу болести, тоа е сосема поради лековитите својства на Hypericum и надоместоци на кој му припаѓа. Тоа се користи исклучиво за луѓе како исцелување decoctions на оваа билка може да предизвика сериозни труење со животни, особено малите.

Како да се спаси на лековитите својства на кантарионот?

Ова растение расте речиси насекаде, и цветни период паѓа на јуни-август. Тоа беше во текот на овој период на време и треба да се направи бербата на цветни стебла на Hypericum. Патем, тоа се размножува со семе кое може да се сее во нивната област. Сушење мора да се случи во сенка на отворено, на тревата мора да циркулира како тенок слој. По целосно сушење жолт кантарион threshed, односно цвеќиња и лисја се одвоени, оставајќи неискористени стебленца. Задржи на работното парче на суво место не повеќе од 3 години.

Употреба на кантарион за човечкото тело

Decoctions, тинктури и екстракти од оваа билка има позитивен ефект врз телото. Овие лекови се доста успешно се спротивстави на ваквите состојби на здравјето на луѓето како што се:

  • кашлица, нарушување на гастроинтестиналниот тракт, колика, заболување на црниот дроб, krovootharkivanie и така натаму;
  • Hypericum и очигледна корист за создавање на фабриката антибиотици кои се користат за лекување на тешки изгореници, гнојни рани, трофички чирови, маститис, синузитис, и други;
  • лекови и лекови врз основа на ова растение се користи за да се ослободи од ревматизам, гихт, нервен шок и ментални нарушувања;
  • Медицински својства на Hypericum може да има anthelmintic и диуретик ефекти врз човечкото тело;
  • многу силна билка лушпа или инфузија како плакнење препорачува за лекување и превенција на гингивитис, елиминирање на лош здив и така натаму;
  • многу позитивно докажани лековити својства на чај Hypericum за време на терапија на хроничен гастритис, пептичен улцер, цревни нарушувања, дисфункција на бубрезите, црниот дроб и жолчната кеса;
  • Медицински истражувања покажаа дека интравенска администрација на екстракт од ова растение е во можност за активирање на срцева активност, за зголемување на притисокот во артериите и крвните садови да се насочите.

Предности и штети на кантарионотЗаедно со сите свои позитивни квалитети, лекови од ова растение може да предизвика некои штета на здравјето на луѓето. кантарион билка Свети Јован е контраиндициран кај бремени жени и лица кои страдаат од висок крвен притисок, што се должи на нејзината способност да го зголеми притисокот. Сепак, тоа е можно да се користи во комбинација со други билки во вид на такси.

Исто така, Hypericum поседува слаби токсични својства, кои може да се манифестира во лековити својства кантарионгорчлив вкус во устата, непријатни сензации на местото на црниот дроб или уртикарија локација. Сето ова е можно само со должината на употреба. По 3 недели од третманот со лекови кои содржат екстракти од ова растение, таму може да дојде привремена сексуална дисфункција. Зависноста од силен чај од Hypericum понекогаш предизвикува појава на симптоми на акутен гастритис.

Индикации и контраиндикации билка кантарион треба да се изучува уште во подготовка за народни болест методи на лекување. Ова ќе им даде можност да се добие максимална позитивен ефект на добивањето инфузии, decoctions и чаеви со оваа билка.

Видео: корисни својства кантарион

Видео: кантарион. Корисни својства и контраиндикации.

Видео: Магичен својства на кантарионот.

Видео: примена кантарион својства Wort билка Свети Јован кантарион

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ајдучката трева - лековити својстваАјдучката трева - лековити својства
Јоргованот - лековити својстваЈоргованот - лековити својства
Бели нежни - лековити својстваБели нежни - лековити својства
Равнец: корисни својстваРавнец: корисни својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Иван чај - контраиндикацииИван чај - контраиндикации
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Lungwort - лековити својстваLungwort - лековити својства
» » » Лековитите својства на Hypericum