ma.ladyv.ru

Врба-билка лековити својства и контраиндикации

врба чај лековити својства и контраиндикации

Иван трева чај има многу други имиња од врба-билка, Koporye чај, леб бин, melnichnik, Skrypnyk, плачко, алкохол, и други dremuha. Составот на растенијата на хемиско ниво е многу разновидна, а со тоа и неговата употреба во лекувањето на голем број на болести.

Медицински својства на растенија врба-билка

Поради својот уникатен состав на трева врба-билка има доста долга листа на терапевтски својства. Речиси сите од врба-билка фабрика - корења, лисја, цвеќиња имаат уникатни лековити својства. Така, корените се користат да се запре крварење во текот на САРС, анемија.

Во стари речиси секој билни содржи медицински растенија. Еден од најпознатите познати лековити својства на врба-билка се следниве:

 • антибактериски (ангина, гингивитис, стоматитис);
 • анти-инфламаторни (за болести на генитоуринарниот систем циститис, воспаление, хроничен простатитис, рак на простата);
 • diaphoretic;
 • astringent;
 • лечи (блиску до валеријана акција) во хипервозбуденост, нервоза, несоница;
 • аналгетик (со мигрена);
 • слој (за гастроинтестинални заболувања, гастритис, чир на желудникот и дуоденумот 12, колитис, dysbacteriosis);
 • како дополнителен терапевтски агенс за анемија, недостаток на железо анемија (поради формирање на дел од растението од манган, железо, бакар и аскорбинска киселина).

Покрај тоа, билни чаеви и инфузии од врба-билка може да се користи за да се зголеми нивото на хемоглобин (освен бремени жени), и да се врати на стапката на ацидо-базната составот на крвта).Врба-билка чај и познат како лек за тумори, тоа може да се земе како превенција на метастази.

експерти, исто така, утврди дека ова растение содржи витамин Ц шест пати повеќе отколку во лимони, портокали или дива роза. Kipreya витамин состав е претставен и корисни супстанции како што се витамини, каротин, танини, флавоноиди, органски киселини кои содржат P-витамини, како што се кафе и елагична киселина. Чај од оваа билка Излегува многу вкусна и пријатно.

Корисни својства на врба-билка за жени

Придобивките од ова растение е познат на нашите предци одамна. Тие забележале некои убави особини од преземање decoctions и инфузии од врба-билка. На пример, една жена за пиење лушпа од врба-билка со неплодност.

Еве некои корисни својства на лековити растенија:

 • Тоа им помага на кожата да остане долго и еластична, полека остарат;
 • зајакнува коренот на косата;
 • Тоа им помага на чистење на телото на slags, токсични супстанции, како што се содржани во пектини листовите и флавоноиди;
 • го зголемува имунитетот на организмот;
 • Тоа им помага на олеснување на запек;
 • на употребата на врба-билка органите на ендокриниот систем за подобрување на нивната работа;
 • Таа има аналгетски ефект, како и во цвеќиња и лисја содржат магнезиум, флавоноиди, алкалоиди, и mucilage.
 • Таа има choleretic и диуретик својства;
 • Таа има антивирусни и анти-алергија акција;
 • има рана-лекување ефект се должи на мешавини на содржината тен на каротеноиди, хлорофил - супа може да се лекуваат рани;
 • Тоа им помага со печење зад градната коска, намалување на киселоста во организмот;
 • Тоа им помага со габична инфекција кај жените;
 • помага да се ослободи од вишокот на тежина.

Контраиндикации за употреба на врба-билка

Како и сите растенија, трева врба чај, во прилог на лековити својства, и имаат контраиндикации. Важно е да се запамети дека пиењето чаеви или decoctions на оваа билка ви треба одредена сума. овде билки врба чај лековити својстваНекои контраиндикации:

 1. Оние со компромитиран функцијата на црниот дроб, што треба да се грижи за врба-билка.
 2. Тоа не е препорачливо да се пие чај за деца под 6 години.
 3. Со грижа за бремени жени и доилки.
 4. Ако имате проблеми со дигестивниот тракт треба да се запомни дека врба-билка има лаксативно дејство.
 5. Бидете претпазливи на чај инфузија или лушпа за болести поврзани со коагулација нарушувања тромбофлебитис, тромбоза, проширени вени.

Видео: Иван чај вкусни извор на енергија. мојата кујна

Видео: Корисни својства на врба-билка

Видео: Иван чај корисни својства

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нард - лековити својства и контраиндикацииНард - лековити својства и контраиндикации
Кипар - корисни својства и контраиндикацииКипар - корисни својства и контраиндикации
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Врба-билка ред?Врба-билка ред?
Иван чај - контраиндикацииИван чај - контраиндикации
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
Кликавче - лековити својстваКликавче - лековити својства
Исоп - корисни својства и контраиндикацииИсоп - корисни својства и контраиндикации
Подготовка врба-билка?Подготовка врба-билка?
» » » Врба-билка лековити својства и контраиндикации