ma.ladyv.ru

Пченка свила - лековити својства

пченка свила лековити својства

Пченка свила се смета за најзначаен дел од уво на пченка, која е испакнати долг свилен влакна. Нивна надлежност и образувам се врши во текот на дојка и восочни ушите кога колони со stigmas се исуши. Пченка свила се користат како во традиционалните и народната медицина. Како корисни пченка свила, и дека таа се третира со помош на оваа алатка, сметаме подолу.

Составот и корисни својства на пченка stigmas

Вредност пченка stigmas и богата поради нивните хемиски состав, кој се состои од следниве состојки:

 • деривати на витамин К 1 (naphthoquinone);
 • витамин Ц;
 • Витамин Б5 (пантотенска киселина);
 • танини и горчина;
 • гликозиди;
 • сапонини;
 • алкалоиди;
 • стероли;
 • етерични и масни масла, и други.

Наведените супстанции обдарени пченка свила следниве основни терапевтски својства:

 • диуретик;
 • choleretic;
 • antispasmodic;
 • деконгестив;
 • ресторативна;
 • styptic.

Оваа хербални лекови подобрува одлив на жолчката и да се спречи стагнација, намалување на вискозност и густина на жолчката. Супстанции кои припаѓаат на пченка stigmas на, да го промовира распаѓањето и отстранување на мали камења од уретерот, бубрезите и мочниот меур.

Употребата на пченка stigmas имаат позитивен ефект врз метаболичките процеси во телото, тоа им помага да се бори против инфекции, намалување на содржината на билирубин во крвта. Зголемување на нивото на протромбин и тромбоцити, пченка свила крвта забрза нејзиниот колапс. Како средство за да им помогне да се намали апетитот и да се борат со дебелината.

Лекови врз основа на пченка stigmas

Од пченка stigmas значи направени во форма на течни екстракти, инфузии и decoctions, кои се користат за лекување и превенција на многу болести.Индикации за употреба на пченка stigmas:

 • уролитијаза;
 • холециститис;
 • жад;
 • циститис;
 • хепатитис;
 • едем на различни причини;
 • дебелина, итн

Пченка свила панкреатит

Панкреатитис - воспаление на панкреасот, кои се главните симптоми на акутна абдоминална болка и варење. Во третманот на оваа болест имаат добар ефект на билни рецепти, препорачува употребата на пченка stigmas, со цел да се намали воспалението и болка.

Панкреатитис треба да се земе на лушпа од пченка stigmas подготвена како што следува:

 1. Лажица сецкани суровини истурете чаша ладна вода.
 2. Кисна за еден час.
 3. Ставете ги на тивок оган и се вари 5 минути.
 4. Кул и вирус.

Земете лушпа три пати на ден во една чаша.

Да се ​​врати на секреторен функција на панкреасот, се препорачува да се земе една инфузија на билен чај, подготвена со следниве рецепт:

 1. Измешајте ги следниве лековити билки земени во еднакви размери: пченка свила, кантарион билка Свети Јован, трева трева Knotweed виолетова тробојка, плодовите на анасон и билки celandine.
 2. собирање лажица се става една чаша врела вода.
 3. Кисна за 20 минути во затворен сад.
 4. Вирус.

Земете тинктура во форма на топлина на една чаша за 30 - 40 минути пред јадење три пати на ден.

Пченка свила - контраиндикации:

 • зголемување на згрутчување на крвта;
 • тромбоза;
 • тромбофлебитис;
 • анорексија;
 • опструктивна жолтица;
 • проширени вени;
 • Преосетливост кон објектот.

Видео: Корисни својства на пченка жито

Видео: пченка корисни својства

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пченка за губење на тежината и подмладувањеПченка за губење на тежината и подмладување
Салата со туна и пченкаСалата со туна и пченка
Конзервирана пченкаКонзервирана пченка
Пченка исхранаПченка исхрана
Одгледување пченкаОдгледување пченка
Пченкарно масло - придобивките и штетитеПченкарно масло - придобивките и штетите
Пченка каша за децаПченка каша за деца
Пченка multivarka неколкуПченка multivarka неколку
Како да се готви една млада пченка?Како да се готви една млада пченка?
Како да се чува на пченка?Како да се чува на пченка?
» » » Пченка свила - лековити својства