ma.ladyv.ru

Тинктура од кантарион

Кантарион - еден од најпопуларните растенија во медицината. Исто така, како во народна и традиционална. Активно се користи за лекување на разни болести и кантарион, и обичен тип на цвет. Тоа се користи во различни форми. Една од опциите - тинктура од жолт кантарион. Ги задржува сите корисни својства на растенијата. И го користат во некои случаи многу полесно.

Лековитите својства на Hypericum тинктура

Сите лековити својства - заслуга на корисни материи, кои се дел од кантарион:

 • каротин штити телото од вируси;
 • токофероли - од слободни радикали;
 • потребно за имунитет витамин C;
 • никотинска киселина нормализира на кардиоваскуларниот и нервниот систем;
 • глицерин со хиперфорин во Hypericum тинктура одговорен за антидепресивни ефекти;
 • Сам се изврши силно антимикробно дејство;
 • рутин сигурно зајакнува ѕидовите на садот;
 • танини да помогне да се намали воспалението и се дезинфицира оштетени.

Подготовка на тинктуриРецепт подготовка на инфузии на кантарион Свети Јован имаат апсолутно ништо комплицирано. Неколку лажици од сува смеса за да се пополни вода или алкохол во сооднос од 1: 7 или 1:10. Кисна лек не треба да биде помал од три дена.

Ако сакате да се започне терапија е многу итно, може да се купи готови ракија во аптека.

Употреба на тинктура од кантарион

За користење на средствата потребни, разредување со вода, едно лажиче три пати на ден пред јадење во такви случаи:

Кантарион тинктура лековити својства кантарион
 1. Применуваат тинктура препорачливо за заболувања на урогениталниот систем и жолчните каналчиња.
 2. Да се ​​ослободи од проблемите со забите и лош здивот, може да се подготви гаргара - 30 капки по чаша вода.
 3. Многу добро тинктура од жолт кантарион помага нарушувања депресија, стрес, и спиење.
 4. Пакети и лосиони со помош промовира брзо зараснување на рани, изгореници, врие.

Видео: Штети и придобивките од кантарион

Видео: Билки, кантарион тинктура Свети Јован, лушпа, компресира рецепти апликација од болест

Видео: Како да се направи тинктура од жолт кантарион: подобрување на расположението, ПМС олеснување на менопаузата simpotmov

Видео: бибер тинктура со ловец

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од burdock - лековити својстваТинктура од burdock - лековити својства
Цревата колитис третман на народни лековиЦревата колитис третман на народни лекови
Кантарион чај - придобивките и штетитеКантарион чај - придобивките и штетите
Motherwort - лековити својства и контраиндикацииMotherwort - лековити својства и контраиндикации
Црвена четка - лековити својства и контраиндикацииЦрвена четка - лековити својства и контраиндикации
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Кантарион масло Свети ЈованКантарион масло Свети Јован
Кантарион - лековити својства и контраиндикацииКантарион - лековити својства и контраиндикации
Кантарион - лековити својстваКантарион - лековити својства
Трева Chickweed - терапевтски својстваТрева Chickweed - терапевтски својства
» » » Тинктура од кантарион