ma.ladyv.ru

Meadowsweet - лековити својства

Meadowsweet лековити својства

Meadowsweet (dropwort) vjazolistnogo

- повеќегодишно растение, има многу лековити својства. Meadowsweet расте заедно реки, во влажни низини и грмушки, достигнувајќи висина од и до шест метри. Во цут јуни-јули мали крем-боја или жолти цветови, се собраа на врвот на стеблото во една лабава panicle. Лековити својства опседнат од сите делови на meadowsweet, но почесто се користат цвеќиња и корени, барем - на трева растенија. Цветовите се собрани во текот на летото, во средината на периодот на цветање и корени - во есен, кога надземниот дел на растението се претвори жолта и почна да згаснат.

Meadowsweet - корисни својства и контраиндикации

Tavolga има следниве корисни својства:

 • антисептик;
 • анти-воспалителни;
 • hemostatics;
 • astringent;
 • immunoukreplyayuschimi;
 • диуретици;
 • choleretic;
 • antispasmodic;
 • благотворно;
 • антикарциногени;
 • бронходилатори;
 • антивирусни и други.

Така, меѓу другото, го промовира втечнување на крвта, забрзување на лекување на чиреви, брзо намалување на крвниот притисок и нормализирање на крвниот шеќер.

Во принцип, meadowsweet добро прифатени од страна на пациентите, но нејзиниот лекот е контраиндициран кај:

 • хроничен запек (како што има astringent ефект);
 • хипотензија;
 • намалување на згрутчување на крвта;
 • бременост;
 • индивидуална нетолеранција растенија.

Медицински својства на meadowsweetНа decoctions се користи за медицински цели, алкохолат, чаеви и миро за ова растение.

Однадвор meadowsweet се користи како маст - за третман на артритис и лезии на кожата. И како алкохоличар инфузија или лушпа - за миење и дезинфекција на рани, чиреви, за проблем на кожата. Исто така, на лушпа од фабриката се користи во шампон за зајакнување на косата.

Meadowsweet чај приготвува на температура по стапка од една лажичка на суво цвеќе по чаша врела вода. Се користи како choleretic, диуретик, со нефритис, болести на мочниот меур, Meadowsweet корисни својстваболки во стомакот и како средство за зајакнување на имунолошкиот систем.

Супа од meadowsweet корените кога се зема орално хипервозбуденост и невронот болести, хипертензија, дизентерија, воспалителни болести на бубрезите и мочниот меур, ревматизам, хемороиди, гихт. Гинеколошки заболувања кај жените meadowsweet супа се препорачува за наводнување.

Алкохол тинктура од meadowsweet се зема орално како седатив и антиконвулзантни. исто така ја намалува ерозија и чирови во желудникот, што се користи за гушавост, хормонални нарушувања, болести на женскиот репродуктивен систем.

Видео: Корисни својства на meadowsweet

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Potentilla - лековити својстваPotentilla - лековити својства
Бозел - корисни својстваБозел - корисни својства
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Трева крв чистење и го зајакнува крвните садовиТрева крв чистење и го зајакнува крвните садови
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Ulmaria meadowsweet - корисни својства и контраиндикацииUlmaria meadowsweet - корисни својства и контраиндикации
Belogolovnik - корисни својстваBelogolovnik - корисни својства
HEMLOCK - лековити својства и контраиндикацииHEMLOCK - лековити својства и контраиндикации
» » » Meadowsweet - лековити својства