ma.ladyv.ru

Ајдучката трева - корисни својства и контраиндикации

Ајдучката трева корисни својства и контраиндикации

ајдучка трева

- повеќегодишно растение од фамилијата Asteraceae, простум матични со висина до половина, разгранети погоре. Листовите се заби, lobed, сиво-зелена боја. Равнец цвета со мали бели или розови цвеќиња, се собраа во inflorescence-кошеви. Фабриката зрачи со посебен зачинета арома, има горчлив вкус.

За терапевтски ефект на равнец познат по долго време. Се споменува дури и во митовите на античка Грција како трева, исцелување на раните и се применува за лекување на херој Ахил. Кои се придобивките на ова растение и да се најде тоа дали употребата на терапевтски својства на равнец денес, зборува за.

Составот и корисни својства на равнец

Приземниот дел на фабриката, која се користи за медицински цели, има прилично комплексна структура:

 • флавони;
 • горчлив и танини;
 • органски киселини;
 • минерални соли;
 • аскорбинска киселина;
 • каротин;
 • етерични масла;
 • витамин К;
 • салицилна киселина;
 • мравја киселина, итн

Се должи на присуството во составот на горе на обичен равнец супстанции, тоа има антибактериски, анти-воспалителни, адстрингентно, тоа е заздравувањето на раните, antispasmodic, hemostatic ефект.

Употребата на равнец во медицината

Кога крварење - равнец помага да се спречи и надворешно и внатрешно крварење (нос, белите дробови, матката, гастроинтестинални, хемороиди, итн.) Да го направите ова, се подготви инфузија од ајдучка трева на овој рецепт: 2 лажички мелено растенија се прелива со чаша врела вода и се остава да отстои еден час. Како резултат на дел од затегнати инфузија консумира во мали дози во текот на денот со внатрешно крварење. Кога надворешните крварења (абразии, гребнатини) може да се примени лосиони потоната во овој инфузија.

Кога fibroids - лековитите својства на равнец помогне да се намали големината на туморот. Постојат неколку concoctions на билки колекција на рецепти за лекување на оваа болест, и составот на секој од нив ќе се вклучат равнец.Тука е еден од рецептите:

 1. Подгответе собирање на билки: малина лисја и трева кантарион - 15 g, бела врба лисја, малини лисја, трева Вероника, камилица цвеќиња, ајдучка трева, bedstraw здрав трева, коприва лисја - 10 g
 2. Лажици билка мешавина се прелива со чаша врела вода.
 3. Се вари на тивок оган 10 минути, кул, филтер.

Како резултат на супа се зема два пати на ден за половина чаша за 20 минути пред јадење. Во текот на третманот кога не работи миомот - 8 недели, со голем тумор - еден и пол години (во овој случај, на секои 2 месеци да се направи пауза во третманот две недели).

За да се подобри апетитот, а некои гастроинтестинални заболувања, и болести на панкреасот, црниот дроб и жолчката равнец на подобрува варењето, подвижност на цревата, го стимулира функцијата на внатрешните органи, третира инфекции. Во прилог на инфузија на равнец подготви супа: лажичка билки, истурете чаша врела вода, се вари 10 минути, се лади и вирус. Типично, супа Земете половина чаша три пати на ден.

Во болести на генитоуринарниот систем, воспаление на мочниот меур, камен на бубрег равнец, исто така, има диуретик својства, што придонесува за брзо опоравување од овие болести.

џвакање болест, усната шуплина, грлото - равнец инфузија во овие случаи се користи за испирање.равнец контраиндикации

Контраиндикации за третман равнец

И покрај многуте корисни својства на равнец, постојат контраиндикации за неговата употреба. Во принцип, контраиндикации поврзани со внатрешниот прием лушпа и инфузија на равнец билка. Тие вклучуваат:

 • бременост;
 • зголемување на згрутчување на крвта;
 • тенденција за алергии.

Вишокот доза во третманот на обичен равнец може да доведе до труење.

Видео: Иван чај. Корисни својства и контраиндикации.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Луцерн - корисни својства и контраиндикацииЛуцерн - корисни својства и контраиндикации
Каучот - лековити својства и контраиндикацииКаучот - лековити својства и контраиндикации
Ајдучката трева - лековити својства во ГинекологијаАјдучката трева - лековити својства во Гинекологија
Риган - лековити својстваРиган - лековити својства
Равнец: корисни својстваРавнец: корисни својства
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
Ulmaria meadowsweet - корисни својства и контраиндикацииUlmaria meadowsweet - корисни својства и контраиндикации
На етерично масло од пелинНа етерично масло од пелин
Трева MotherwortТрева Motherwort
» » » Ајдучката трева - корисни својства и контраиндикации