ma.ladyv.ru

Изгребани круг околу вагината

изгребани круг околу вагинатаЖените често се оди на лекар-гинеколог со поплаки дека тие изгребани круг околу вагината. Во исто време, што може да биде причина за оваа појава, тие сами по себе не може да се разбере. Размислете за ситуација и објасни основните причини за јадеж околу вагината.

Ако некој насилствата забележани јадеж во вулвата?

Вреди да се напомене дека скоро секогаш овој симптом е знак на болести на репродуктивниот систем. Меѓутоа, во некои случаи чешање може да биде предизвикана, на пример, и на неодамнешниот Фризура. Но, во оваа ситуација, жените тој периодично се појавува речиси веднаш и ќе престане да на свој.

Во повеќето случаи, чешање околу вагината поради одгледување во голем број на патогени микроорганизми во него, која е придружена со промена на неговиот микрофлора.

Значи, јадеж околу вагината може да се забележи во раните фази на развој кандидијаза. Ова е можеби една од нејзините главни симптоми, бидејќи појавата на бел исцедок е познат веќе во 2-3 дена по почетокот на болеста. Во оваа болест е придружена со чешање и печење секогаш, кој му дава една жена голема непријатност.Исто така, објаснување зошто една жена чешање околу вагината, може да има болести како што се вагинитис, вулвовагинитис, coleitis. Овие нарушувања се предизвикани од страна на репродукција кај жените гениталиите на патогени микроорганизми како што се Escherichia coli, стафилококи, стрептококи. Во такви случаи, за да се утврди точната предизвикувачкиот агенс е потребно да се спроведе тест на флора на вагината.

Исто така потребно е да се каже дека речиси секогаш жени чешање околу вагината за време на сексуалниот инфекции. Меѓу овие треба да бидат распределени гонореја, сифилис, лимфогранулома венерум, шанкроид.

Во какви други случаи, може да има чешање во вагината?

чешање околу вагината

Вреди да се напомене дека не секогаш појавата на јадеж во интимна област е симптом на болести.

Така, на пример, на непријатност од слична природа жената може да го слават по сексуален однос. Во такви случаи, постои црвенило, печење во вулвата. Како по правило, времетраењето на такви настани е ниска и тие се буквално на сопствените по 3-5 часа.

Така, како што може да се види од погоре, за причините на чешање во репродуктивните органи може да бидат многу. Тоа е затоа што, со цел да се утврди еден што доведе до оваа појава во поединечни случаи, потребно е да ја посетите гинеколог.

Видео: чешање и печење во пределот на гениталиите - нашето здравје

Видео: Анален чешање: Треба ли да се занимава?

Видео: Како да се излечи хемороиди

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Болести на вагинатаБолести на вагината
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Бели дамки во вагинатаБели дамки во вагината
Мукозните исцедок од вагинатаМукозните исцедок од вагината
Отстрани празнење пред менструацијатаОтстрани празнење пред менструацијата
На течноста од вагинатаНа течноста од вагината
Причини за чешање во текот на бременостаПричини за чешање во текот на бременоста
» » » Изгребани круг околу вагината