ma.ladyv.ru

Чувство на печење во вагината

Чувство на печење во вагината

Секоја жена понекогаш чувствува непријатни сензации во вагината, на пример, чувство на печење за време на или после секс. Зошто може да се појави како проблеми и што да направам, ако печење во вагината не оди неколку дена? Жили и силно чувство на печење може да укажуваат на воспаление, а со тоа и на кампањата на гинеколог да ги остави настрана не вреди. Но, причините за непријатното чувство може да се зборува повеќе.

Болка и печење во вагината: Причини

Гори и болка на влезот на вагината после мокрење, секс или може да се појави пред менструацијата во контакт со урина (вагинален исцедок) на оштетени поради груба или секс долна облека носи тесна слузница. Но обично тие чувства помине во неколку дена, ако тоа се случи, тоа е веројатно дека причините се вкоренети повеќе.

  1. Најочигледната причина чувство на печење во вагината може да се нарече сексуално преносливи инфекции - дрозд, херпес вирус, папилома вирус, кламидија, трихомонас и други. Некои од нив се тешко да се дијагностицира и третира, па пожелно е да се поттикне пристап до лекар за неопходни мерки.
  2. Алергиски реакции на компоненти на интимни лубриканти или средства за интимна хигиена. Исто така, честа Douching може да предизвика непријатност поради истекување на природната микрофлора на вагината.
  3. Нетолеранција на компонентите вклучени во хемиската контрацептивни средства се користат непосредно пред сексуален контакт.
  4. Нетолеранција на латекс, кој е дел од кондомот. Најчести иритација, ако се користат кондоми со спермицидно лубрикант.
  5. Согорувањето на вагината може да се должи на хормонални инсуфициенција, при што разредена вагиналната мукоза и намалена производство на природен подмачкување. Хормоналните може да не под постојан стрес, бременоста, јајниците болести и ендокрините жлезди (дијабетес) или пубертет.
  6. Воспаление на внатрешните генитални органи. Во овој случај, во продукција на специфични распределба, и тие ја иритираат слузокожата на вагината, што предизвикува чувство на печење.
  7. А ретка причина за чувство на печење во вагината спермата е нетолеранција. Проверете дали е тоа така можеш да имаш секс со кондом, ако по сексуален согорувањето на сексуалниот однос не се случи, тогаш можеби жени се алергични на сперма.

Како да се ослободи од чувството на печење во вагината?печење во третман на вагината зависи од причината на неговата повикувачот. Ако се почитуваат во сите инфекции, препишуваат антибиотици и антиинфламатори. Во алергија прекин контакт со алергенот се користи за бактериска вагиноза средства за подобрување на имунитетот и топични агенси. А печење во вагината за да се направиПокрај тоа, се препорачува да се промени од лен, памук и за ограничување на потрошувачката на млечни производи и слатки.

Покрај лековите се реши овој проблем, ќе се применуваат decoctions на билки за syringing - камилица, коприва и невен. Douching треба да се врши на ден во текот на неделата, третман со лекови не е потребно да се прекине во тоа време. Чорби се користат само во форма на топлина - или свежо подготвен или загреан во водена бања.

  • супа за подготовка на камилица дрога, потребни 1 лажица камилица цвеќиња истурете чаша врела вода и се варат на тивок оган за 3 минути. Следно, треба да се исцеди супа;
  • да се направи лушпа од коприва, или невен цвеќиња, треба лажица невен и коприва истурете чаша врела вода и нека пијалак. Пред нанесувањето на инфузија филтер и да се загрее ако студ.

Видео: Зошто дијабетес е чешање и печење во вагината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Чувство на печење во уретратаЧувство на печење во уретрата
Чувство на печење во градите - ПричиниЧувство на печење во градите - Причини
Папилома на вагинатаПапилома на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Израстоци во вагинатаИзрастоци во вагината
Распределба по полРаспределба по пол
Гори во уретратаГори во уретрата
Трихомонијаза кај женитеТрихомонијаза кај жените
Зошто чешање на вагината?Зошто чешање на вагината?
» » » Чувство на печење во вагината