ma.ladyv.ru

Чешање и печење во вагината

чешање и печење во вагината

Се разбира, чешање и печење во вагината се сериозен проблем за секоја жена. Дозволете ни да се испита причините за овој проблем, и како да се ослободи од него.

Чувство на печење во вагината - причини

  1. Како по правило, да предизвика непријатност и горење на вагината е воспалителниот процес. Обично, во прилог на непријатност и чувство на печење кога една жена се чувствува како болка за време на сексуален однос се должи на вагинална сувост на ѕидовите, и исто така, забележува присуство на секрет. Воспалението може да биде предизвикана од ширење на патогени микрофлора, која се активира за време на бременоста или менструација, по употреба на антибиотици, како и поради пониските имунитет.
  2. Болка и печење во вагината може да биде манифестација на vulvitis но, исто така, да биде последица на алергиска реакција на одредени хемикалии кои се користат жена. Во ретки случаи, тоа може да биде манифестација на алергија на сперма.
  3. вагината црвенило и печење често се поврзува со хемиски контрацептиви администрирани непосредно пред сексуалниот однос. Тоа исто така може да бидат поврзани со одредени хормонални нарушувања кои произлегуваат во текот на бременоста, за време на активната пубертетот, по претрпениот стрес и болести.
  4. Понекогаш чешање и печење во вагината може да резултира од негова стимулација на ѕидовите поради воспаление спротиводно репродуктивните органи (матката, додатоци). Овие можат да бидат болести како што се метритис, цервицитис, ендометритис, аднекситис.
  5. Дополнителен систем-широк болест која влијае на вагината државата во мукоза, исто така, се нарекува како дијабетес, хепатитис, хипер или хипотироидизам, бубрежна инсуфициенција, крв болести.

Чувство на печење во вагината - третман

Сувост на вагината и гори третираат само по причината е решена. Ова ќе бара да се донесе едноставна анализа на флора да се елиминира кандидијаза, како и болести, сексуално преносливи болести. чувство на печење во вагината третманТоа може да побара тестови комплетна крвна слика, шеќер во крвта, хепатитис, карличната ултразвук. По добивањето на резултатите од тестот и испитот лекар третман препише.Како по правило, назначен анти-воспалителни супозитории, антибиотици, имуномодулатори. Тоа се случува дека со цел да се ослободи од овој проблем само престане со користење на одредени хемикалии, како и да престане облечен синтетичка долна облека.

Со цел брзо да се ослободи од чешање и печење во вагината, потребно е да се елиминира причината. Како симптоматска терапија бања може да се препорачува врз основа на камилица лушпа, обработка слузница раствор на хидроген пероксид.

Видео: Како да се намали чешање на вагината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Aureus во вагинатаAureus во вагината
Вагинален бактерии прекумерен растВагинален бактерии прекумерен раст
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Чувство на печење во уретратаЧувство на печење во уретрата
Болести на вагинатаБолести на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Кандидијаза кај жените - СимптомитеКандидијаза кај жените - Симптомите
Печат на вагинатаПечат на вагината
Гори во уретратаГори во уретрата
Чувство на печење во вагинатаЧувство на печење во вагината
» » » Чешање и печење во вагината