ma.ladyv.ru

Чешање во уретрата

чешање во уретрата

Чешање во уретрата - најчест симптом на различни урогенитални инфекции. Во повеќето случаи, чешање јавува поради навлегување во уретерот агенти на сексуално преносливи болести, како што се трихомонијаза, гонореја или неспецифични флора (E. coli

, aureus и други опортунистички патогени).

Чешање во уретрата - симптомите

Чешање во уретрата ретко се појавува без придружба на дополнителни симптоми, како што се:

  • горење и болно мокрење;
  • честа потреба за бања;
  • црвенило и отекување на меатус на мочниот канал;
  • сомнителни изолација.

Причини за чешање во уретратаАко се присутни овие симптоми, тоа значи дека уретрата уникатно чешање предизвикани од инфекции: бактериски, габични, паразитски, итн Најчеста причина на чешање уретрата во корист на жените генитална кандидијаза, или инфективни заболувања. Патогенот навлегува во уретрата од вагината и го придружува неговиот развој во изобилство вулгарен исцедок.

Чешање во уретрата може да предизвика механички и хемиски влијанија. На пример, повреда за време на секс или мастурбација, триење на гениталиите тесни и синтетичка долна облека, алергиска реакција на козметика и производи за лична хигиена, женски тампони. Третман на чешање во уретрата е да се елиминираат надразнувачи.

Ако чешање во уретрата се јавува претежно по мокрење, тоа може да се осомничени што ја предизвикува оваа непријатна појава е некоја супстанција во урината. Познато е дека може да предизвика чешање, иритација на мочниот канал канал, некои лекови, сето тоа зачинето со храна, алкохолни пијалоци. Ако мислите дека оваа реакција се препорачува да се држи до својата исхрана, пиете повеќе чиста вода да се намали концентрацијата на урина, често пишува за да се избегне застојот во мочниот меур.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Уретрална полипУретрална полип
Ослободување од уретрата кај женитеОслободување од уретрата кај жените
Воспаление на уретрата кај жените - СимптомиВоспаление на уретрата кај жените - Симптоми
Чувство на печење во уретратаЧувство на печење во уретрата
Гноен исцедок од уретратаГноен исцедок од уретрата
PseudogonorrheaPseudogonorrhea
Trichomonas уретритисTrichomonas уретритис
Третман на уретритис кај жените - лековиТретман на уретритис кај жените - лекови
Непријатност во мочниот каналНепријатност во мочниот канал
Гори во уретратаГори во уретрата
» » » Чешање во уретрата