ma.ladyv.ru

Црвенило на усни

црвенило на усни

Црвенило на малите кај жените во прв план може да се должи на заразна болест или било воспаление. Ако во прилог на црвенило жена гледа болка за време на сексот, проблеми со мокрење, печење и чешање - тоа е повод за посета на гинеколог.

Болести кои можат да предизвикаат чешање и црвенило на усни

Заеднички болести кои предизвикуваат воспаление и чешање - вулвата, вагинитис и вулвовагинитис. Тие се карактеризираат со следните симптоми:

  • отекување;
  • болка за време на сексуален однос;
  • црвенило и печење на малите;
  • непријатност при одење.

Ако времето не почнат да се третираат овие болести, тоа може да предизвика компликации како што се: развој на урогенитални инфекции, ендометритис, грлото на ерозија, неплодност. Во староста, на вагината може да се формира чирови. Лекарот пропишува третман со испитување и точна дијагноза.Црвенило и чешање, може да предизвика т.н. печурки. Гинеколог на истражување треба да се земе брис и го испрати во лабораторија за анализа. Често црвенило меѓу малите предизвикува инфективни заболувања. Во прилог на горење и црвенило вулгарен празнење може да се случи во такви болести.

Некои болести кои се пренесуваат преку сексуален контакт, исто така, се карактеризира со појава на црвенило и чешање на усни. Една од овие болести - генитален херпес.

Други предизвикува црвенило на усни

Ако усните на жената беа црвени, но не откри гинеколог болести, причината може да биде како што следува:

  1. Алергиски реакции на хигиена. Обидете се да се промени вообичаените фирма влошки од друга страна, да се земе време надвор од тампони.
  2. Реакцијата на синтетички долна облека. Претпочитаат памучни гаќи, тие излегуваат во јавноста воздух, чешање и црвенило на усниовозможувајќи и на кожата да дише и гениталиите.
  3. Пливање ковчези триење мал. Долна облека важно да се избере строго на големина.
  4. Неуспехот да се во согласност со основните правила на лична хигиена.
  5. Првото нешто што една жена може да се направи за да се ублажи состојбата на усните, елиминирање на чешање и црвенило - ова е точно хигиенска нега на половите органи. Разни билни екстракти, исто така, да помогне во ублажување на непријатните симптоми.

Бидете сигурни да одат на гинеколог на преглед и консултации. Ако црвенилото на малите е предизвикана од болест, лекарот препише терапија. Со цел да се дијагностицира болеста во рана фаза, лекарот почитуваат за да биде најмалку 2 пати годишно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Жолта исцедок со непријатен мирисЖолта исцедок со непријатен мирис
Чешање и печење во вагинатаЧешање и печење во вагината
Кандидијаза кај жените - СимптомитеКандидијаза кај жените - Симптомите
Оток на уснитеОток на усните
Гори усниГори усни
Што е vulvitis?Што е vulvitis?
Воспаление на малитеВоспаление на малите
Vulvitis - СимптомиVulvitis - Симптоми
Зошто чешање усни?Зошто чешање усни?
Потечени усниПотечени усни
» » » Црвенило на усни