ma.ladyv.ru

Акни - Третман

третман на акни

Причините за појава на акни, докторите не се јасно до крај, но важна улога во нивниот изглед се андрогени, поради што на добивка е доделен на себум. Се разбира, важна улога игра од генетските фактори, и намален имунитет. Може да ја влоши состојбата на болеста, лошата исхрана, стрес, нарушена режим.

Причини за Акни

Кај младите луѓе, со појава на акни укажува на појава на растечката период, кој завршува во 18-19 години. Овој вид на акни не е заразна.

Ако акни се појавува кај возрасни жени, тогаш тоа е потребно да се ревидира начин на живот. Од појавата на акни во подоцнежниот живот укажува на присуство на стрес, бременост, менструален циклус, употреба на апчиња за контрацепција, козметика. Ретка појава на болеста преку употреба на дрога, како и реакција на сонцето и храна.

Причините за појава на акни е многу фактори, најчести се:

  • Високиот крвен нивоа на машки полови хормони;
  • влијанието на пропионска бактерии;
  • безопасни наследни задебелување на порите на кожата, или фоликуларна хиперкератоза;
  • промени во составот и вишокот на себум производство;
  • блокада на лојните жлезди;
  • Акни е психосоматски болести како што се страв, несигурност, нервоза може да биде предизвикувачот на акни.

акни домашно лекување

Со цел ефикасно да се борат против појавата на акни, тоа е најдобро да се придржуваат на комплексот третман кој вклучува редовни посети на лекар и кожа нега. Тоа е потребно за да се спречи појава на акни. Но, ако не постои можност да ја посетите козметички салони, спроведува третман на акни може да биде дома, и употреба на традиционалните лекови за акни. Тоа треба да го следи само неколку правила:

  1. Измијте не повеќе од два пати на ден. За чистење на лице со акни да го замени обичниот сапун треба да се меки пени и гелови, кои се наменети за мрсна кожа. Исто така треба да се користат производи за нега на кожата акни. Користете треба да биде во мала количина.
  2. Мора да се придржуваат на специјална диета. Тоа треба да јадат многу свежо овошје и зеленчук, како и млечни производи. Неопходно е да се намали употребата на месо и слатки. Некои нутриционисти советуваат да се користи неколку пати на ден трици, бидејќи тие произлегуваат од отровите од телото.
  3. Неопходно е да се земе комплекс витамини за акни кои содржат цинк.
  4. Стискаш од blackheads и комедони категорично невозможно - се влошува со воспаление и акни болест може да напредува на потешка фаза.


Ласерско отстранување на акни

До денес, многу популарен е отстранување на ласер на акни. Во активна лојните жлезди под строго дефинирани параметри се ласерски зраци кои ја намалуваат нивната активност. Последица на тоа е намалување на производството и патогени уништен од страна на болест секреција.

Исто така се препорачува да се консултирате со специјалисти на сметка на овој вид на терапија, како хомеопатијата за појава на акни.

ласерско отстранување на акни

акни симптоми

Во почетните фази на болеста на кожата се појавуваат митесери и акни, која треба да исчезне во рок од 2 месеци на внимателна нега на кожата. Ако нема подобрување, тогаш постои веројатност дека болеста се пресели во една тешка степен. Таа се карактеризира со појава на големи црвени и болен осип.

акни превенција

Откако ќе се ослободи од акните што треба да се спроведат мерки за спречување на појава на акни. Таму може да дојде до лушпите на помош со glycolic киселина или пероксид за употреба во спречување на долго-ладно ефект.

Видео: Акни дневник 1. Насловна третман и нега на кожата / Акни Ажурирање + Акни нега на кожата

Видео: третман за акни / Baziron

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тетрациклини за акниТетрациклини за акни
Акни на носотАкни на носот
Зошто се врати на акни?Зошто се врати на акни?
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Акни е детеАкни е дете
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Проблеми со кожата: 7 погрешни за акниПроблеми со кожата: 7 погрешни за акни
Акни на грботАкни на грбот
Мозолчињата на образите - причиниМозолчињата на образите - причини
» » » Акни - Третман