ma.ladyv.ru

Тетрациклини за акни

тетрациклин за акни

Користете антимикробни агенси за лекување на акни е сосема логично - тоа е најбрзиот начин да се запре растот на бактерии кои предизвикуваат воспаление. Тетрациклини за акни во овој случај - совршен избор. Но, ние треба да се запамети дека оваа дрога за да го поправите козметички проблеми не може да се земе орално само.

Како да се земе тетрациклини за акни?

На овој антибиотик не предизвика штета на телото, тоа треба да се користи со претпазливост. Тетрациклини не е за деца под 8 години, бремени жени и доилки. Исто така, оваа алатка нема да ви помогне ако акни не е предизвикана од бактерии:

  • со хормонални нарушувања;
  • со гастроинтестинални заболувања;
  • на кератоза;
  • алергии.

Тетрациклин е најефикасен против акни, кои се последица на зголеменото излачување на себум и пенетрација во порите на странските микроорганизми, бактерии.Лекот е во форма на маст треба да се применуваат до точка на местото на воспалението, 2 пати на ден за 2-3 недели. Ако сте во присуство на тетрациклин таблети, тие треба да бидат задушени во малтер, разредена со зовриена вода во сооднос од еден до еден и нанесете каша. Натопете памук рампа во возилото, тие ја бришам лицето 1-2 пати на ден за 10 дена.

На тој начин помагајќи тетрациклини за акни?

Дали тетрациклини за акни, можете само да дознаете со искуство - процес се одвива индивидуално во секој случај. Некој ќе резултира во неколку дена, некој да се заврши за обновување ќе бидат потребни за еден месец. Важно е да се одговори на промените во телото - со појава на црвенило, чешање, пилинг, употребата на лекот треба да се прекине. Сето ова - последица на индивидуални чувствителност на антибиотици.

Ако сте склони кон алергии пред лекување тетрациклин изврши тест чувствителност. Нанесете го производот на лактот и да чекаат за еден час. Во отсуство на реакција може да започне терапија.

Видео: тетрациклин за акни коментарите

Видео: тетрациклин за акни коментарите

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Третман на акниТретман на акни
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Зенер акниЗенер акни
Sintomitsinovaja маст акниSintomitsinovaja маст акни
Масло од чајно дрво акниМасло од чајно дрво акни
Хлорамфеникол акниХлорамфеникол акни
Тетрациклин антибиотициТетрациклин антибиотици
4 Ефективни масти за акни кои работат4 Ефективни масти за акни кои работат
Антибиотици за акниАнтибиотици за акни
» » » Тетрациклини за акни