ma.ladyv.ru

Goldenrod - корисни својства и контраиндикации

Goldenrod корисни својства и контраиндикации

Повеќегодишно растение од семејството Asteraceae - Goldenrod има некои корисни својства и контраиндикации. Поради своите карактеристики да се третира многу болести на уринарниот тракт, кожата и други.

Медицински својства на Goldenrod

Сите делови Goldenrod имаат лековити својства. Како суровина за подготовка на инфузии и decoctions се користи како дел од антената, и ризом. Како дел од растение има голем број:

 • флавоноиди;
 • алкалоиди;
 • танини;
 • етерични масла;
 • смоли;
 • caffeic киселина;
 • chlorogenic киселина.

Оптимално време за жетва сурова дрога е неговата цветни период, односно во почетокот на летото.

Поради својата корисни својства на Goldenrod има следниве ефекти:

 • choleretic;
 • диуретик;
 • антибактериски;
 • анти-воспалителни.

Solidago canadensis, лековити својства кои помагаат во гноен кожни болести, исто така се користи во фрактури на коските како тинктура или во прав лисјата на растението. може да се користи благодарение на лековитите својства на Goldenrod билка во следните болести:

 • проблеми со жолчното ќесе;
 • нефритис;
 • dropsy;
 • уринарна инконтиненција;
 • заболување на црниот дроб;
 • бронхитис;
 • туберкулоза;
 • астма;
 • кашлица;
 • гихт;
 • дијабетес;
 • болки во стомакот;
 • дијареа;
 • скорбут;
 • ревматизам;
 • гнојна чир болест;
 • гребнатинки.


Често, екстракт од билка која се користи за плакнење на устата со стоматитис. Екстрактот од тоа не е препорачливо да се користи за луѓето кои страдаат од едем на мозокот.

Контраиндикации Goldenrod

Како и со било кој лек е контраиндициран Goldenrod. Фабриката е отровен и може да се користи само во препорачаните дози. Decoctions и инфузии не може да се користи кај бремени жени или доилки. Се забранува такви пациенти инфузии со акутен гломерулонефритис. Некои луѓе имаат алергиска реакција на медицински растенија може да се манифестира.

Decoctions и инфузии на Goldenrod

Рецепт №1:

 1. Лажица билки Goldenrod треба да се прелива половина литар врела вода.
 2. Кисна за 6-7 часа.
 3. Земете 2/3 чаша 3-4 пати на ден.

Рецепт №2:

 1. Голем лажица сецкани билки Goldenrod, истурете чаша топла вода.
 2. Се вари 5 минути во водена бања, а потоа се остава да отстои три часа.
 3. Земете 30 ml 3 пати на ден.

Рецептот се препорачува за луѓе со камења во бубрезите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Meadowsweet - лековити својстваMeadowsweet - лековити својства
Primrose - корисни својства и контраиндикацииPrimrose - корисни својства и контраиндикации
Марин корен - лековити својства и контраиндикацииМарин корен - лековити својства и контраиндикации
Коренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикацииКоренот на wheatgrass - лековити својства и контраиндикации
Врба-билка лековити својства и контраиндикацииВрба-билка лековити својства и контраиндикации
Lungwort - лековити својстваLungwort - лековити својства
HEMLOCK - лековити својства и контраиндикацииHEMLOCK - лековити својства и контраиндикации
Тарос - лековити својства и контраиндикацииТарос - лековити својства и контраиндикации
Agrimony - лековити својстваAgrimony - лековити својства
Исоп - корисни својства и контраиндикацииИсоп - корисни својства и контраиндикации
» » » Goldenrod - корисни својства и контраиндикации