ma.ladyv.ru

Чешање на вулвата

Ако жената се случува со чешање на вулвата, тоа е потребно да се задржи се борат, но обидете се да чешел ова место. Кога чешла вулвата почнува да се чеша, дури и повеќе, и покрај надворешните женски гениталии се издува. Чешањето може да доведе до крварење и црвенило на вулвата, тоа е постојана и во форма на напади.

Што ако почна чешање во областа на малите? Оди на лекар! По чеша да се шири наоколу, почнувајќи од препоните, завршувајќи вагината. И овие симптоми може да бидат причина за сериозни болести.

Можни причини за чешање на вулвата

Причините за појава на чешање на вулвата:

  • гинеколошки нарушувања: вагинитис, vulvitis, цервицитис, colpites, габични и други болести;
  • болести на дигестивниот тракт: хемороиди, проктитис, присуството на pinworms, дијареа;
  • различни коморбидитети: intertrigo, алергии, итн;..
  • чешање на вулвата, може да биде претходник на рак на надворешните гениталии.

Гори и чешање на вулвата може да предизвика формирање на средно воспалителни евентуално добивање инфекција во погодените области, дури може да ја влоши ситуацијата. Затоа, не е возможно да се одложи, подобро да се брза да се земе помош на експерти.

Третман на чешање на вулватаТретман на чешање на вулвата - е средно потребата од лекување. Прво на сите, тоа е потребно правилно да се процени и лекување на болеста се појави токму од она што се појави чешање. Надворешните генитални органи да престанат да бидат изгребани автоматски, тоа е само прашање на време, но се 'уште се отстранување на локално воспаление.

Третманот треба да се врши во комбинација и со сексуалниот партнер. Тоа може да биде потребно да се направи колпоскопија и биопсија за да се тестира и да присуствуваат на онколог да се исклучи рак.

Да резимираме, дека со таков чувствително прашање не се срами и да се обидат да се справат сами на себе, третман на вулвата, треба да се третираат од страна на лекарите.

Да се ​​смири чешање користат следниве лекови: маст која содржи аналгетици, новокаина, естроген, седативи многу материјали витамини. Исто така, бидете лосиони од камилица за смирување и дезинфицира раната.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање на кожатаЧешање на кожата
Жените вулватаЖените вулвата
Vulvitis детеVulvitis дете
Kraurosis вулватаKraurosis вулвата
Вагинален анатомијаВагинален анатомија
Бели дамки во вагинатаБели дамки во вагината
Што е vulvitis?Што е vulvitis?
Vulvitis - СимптомиVulvitis - Симптоми
Зошто чешање усни?Зошто чешање усни?
Леукоплакија на вулватаЛеукоплакија на вулвата
» » » Чешање на вулвата