ma.ladyv.ru

Звучна изолација на таванот

изолација на таванот

Жителите на високи згради често се соочуваат со проблемот на висока звучноста, ограничување удобно сместување. Во таква ситуација ќе ви помогне изолација на таванот во станот, направени со свои раце. Тоа ви овозможува да се спречи абнормални бучава во куќата.

популарни содржина

Постојат различни видови на материјали да ги апсорбира звук, кој се користи за звучна изолација на таванот kvartire.Samye заедничко - минерална волна, полиуретанска пена, самолепливи запечатување лента.

Минерална волна е направен од еколошки материјал, има мала тежина, не-запалив, тоа е погодно да се користи во системите за суспензија. коефициент на апсорпција на звукот достигнува 90%. Во исто време се обезбеди рамка на таванот која се зачукуваше плочи од минерална волна. После тоа, тоа е плашт гипс картон, а потоа може да се примени Горно платно.Полиуретанска пена не се плаши од влажни средини и екстремни температури, ниска цена, добро прилагодени за области со не-греење. Панелот се прицврсти на плафонот со лепак за градење на калапи со големи капи. Откако ова е направено по завршувањето ploskosti.Samokleyuschayasya лента - исто така, еколошки материјал, исто така е грејач, не е под влијание на влага и диференцијални temperatury.Krome ова во голема мера се користи трева, плута, впиваат од кокосов орев, лен забавува. Овие материјали се поскапи.

Како да се направи звучна изолација на таванот?

Прво мора да се здобијат со потребните материјали и алатки:

 • метални профили;
 • dyupeli и завртки;
 • шрафцигер;
 • анти-вибрации суспензии;
 • дуплекс конектори;
 • минерална волна;
 • vibroacoustic заптивната смеса;
 • звучна изолација поставата;
 • drywall.

Ние не звучна изолација на таванот

 1. Првиот чекор е поставување на метална профил. Од страна на ѕидовите, столбови и други вертикални површини залепени пополнувач на кои се фиксирани на метални држачи.
 2. Шумоизолации potolka1Шумоизолации potolka2
 3. На профилот на водечки е фиксна на периметарот на собата со користење на типла ноктите.
 4. Шумоизолации potolka3Шумоизолации potolka4
 5. Да инсталирате закачалки antivibration дека се прикачат на површина со клин сидро.
 6. Шумоизолации potolka5Шумоизолации potolka6Шумоизолации potolka7
  Шумоизолации potolka8Шумоизолации potolka9Шумоизолации potolka10
 7. Се врши инсталација на рамка на две нивоа. Помеѓу закачалки растенијата Почетна профил.
 8. Шумоизолации potolka11Шумоизолации potolka12Шумоизолации potolka13
 9. Средно профили спроведен со дуплекс конектори.
 10. Шумоизолации potolka14Шумоизолации potolka15
  Шумоизолации potolka16Шумоизолации potolka17
  Шумоизолации potolka18Шумоизолации potolka19Шумоизолации potolka20
 11. На внатрешната површина на плочи на рамката е исполнет со звук апсорпција на материјали од базалт група еколошки акрилни врзивно средство. Ова минерална волна со ниска густина, тоа е безбедно за здравјето на луѓето и животната средина. Се произведува во форма на плочи. Леснотијата на инсталација е постигнат од страна на еластичност на материјалот.
 12. Шумоизолации potolka21Шумоизолации potolka22
  Шумоизолации potolka23Шумоизолации potolka24
 13. рамка облоги се направени на завртките на гипс картон. Junction комуникации врши преку звучна изолација поставата, бидејќи тие исто така може да бидат агенти на различни звуци.
 14. Шумоизолации potolka25Шумоизолации potolka26Шумоизолации potolka27
 15. Споеви помеѓу листови исполнет vibroacoustic заптивната смеса.
 16. Шумоизолации potolka28Шумоизолации potolka29
  Шумоизолации potolka30Шумоизолации potolka31
 17. Вториот слој на позлата се врши како гипс табли со Продолжување зглобовите.
 18. Шумоизолации potolka32Шумоизолации potolka33
 19. По монтажа лента градежни вишокот на исечените со нож.
 20. Шумоизолации potolka34
 21. Споеви обработени vibroacoustic заптивната смеса.
 22. Шумоизолации potolka35
 23. Поставување на изолација таванот е завршена. Можете да почнете со завршна обработка.
 24. Шумоизолации potolka36Шумоизолации potolka37

По завршување на инсталација на изолација таванот, можете да се постигне да се ослободиме од надворешни звуци. Без оглед на Шумоизолации не била избрана, потребно е да се обрне внимание на сите детали и ракување со зглобовите. Отсуството на гарнитури и повреда на технологија ќе доведе до фактот дека не се постигне ефект на намалување на шумот. Стегање - важен чекор во собранието на овој дизајн.

Видео: Шумоизолации на таванот - на повеќе можете да се заштитите од бучавата од погоре?

Видео: Бучава изолација соба. Втор дел. Звучна изолација на таваните и ѕидовите најбрз опција!

Видео: "Изградба": изолација на таванот

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пилевина како таванот греалкаПилевина како таванот греалка
На отпорност на бучава материјали за становиНа отпорност на бучава материјали за станови
Изолација за балконИзолација за балкон
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
Како да се изолира на таванот во приватна куќа?Како да се изолира на таванот во приватна куќа?
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
Изолациони материјали за покрив мансардатаИзолациони материјали за покрив мансардата
Изолација на таванотИзолација на таванот
Звучна изолација на таванот во станотЗвучна изолација на таванот во станот
Шумоизолации во станШумоизолации во стан
» » » Звучна изолација на таванот