ma.ladyv.ru

Звучна изолација материјали за ѕидови и тавани

Звучна изолација материјали за ѕидови и тавани

Шумоизолации - клучен показател за удобно сместување. По сите, вие не сакате во вашиот стан да знаете за она што се случува зад ѕидот од соседите, особено ако на улица доцна во ноќта, и да станам рано утре на работа. Затоа на изборот на акустична изолација материјал за ѕидови и тавани стана итна задача во поправки

.

Видови на звук-изолациски материјал за ѕидови и тавани

Сега на пазарот има многу понуди различни звук-доказ материјали за ѕидови и тавани. Ние гледаме на најпопуларните и побара од нив, како и оние кои може да се нарече најдобар Шумоизолации материјали за ѕидови и potolka.Vsego три главни типови на звук-изолационен материјал: меки, тешко и полу-крути.

Мека - изолациски материјали кои обезбедуваат максимална изолација на бучава. Овие материјали се поставени во посебна рамка направени од алуминиумски профили, тие се колат секој можен празнина, а потоа на врвот на изолатор е покриен со листови на drywall, подготвен за завршна обработка. Од најпопуларните и добро позната мек материјал се смета за минерална волна. Тоа совршено апсорбира звуци, како и не-запалив и еколошки. Сепак, таков материјал звук изолација може да има доволно голем дебелина, што не е секогаш лесен, кога бараат за една мала соба звук изолатор.

Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov1


Полу-крути материјали - посуптилно, но звучна изолација на ова е малку помала од онаа на меки материјали. Во едноставни термини, полу-крут материјал е плоча од истата мека крпа, туку подложен на тампонирање и тампонирање. Тоа како материјал често најпосакувана како повеќето zvkuoizolyatsionnogo добар материјал за таванот и ѕидовите. Еден пример на полу-крути материјали може да послужи патентите панел (звучна изолација систем панел). Како панели се слоевит сендвич состои од набиена минерална волна со врзани над gipsokartnom. Како панели не се потребни посебни vystrivaniya рамка за нивно приложување. Тие се поврзани едни со други со систем на брави, тие се прицврстени за ѕид со посебни приклучоци, а на врвот на вообичаените завртки прицврстени листови на drywall.

Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov2

Тешко материјали се помалку одговара за звучна изолација, така што тие може да се користи само во областа каде што овој проблем е практично решен веќе во фаза на изградба, на пример, тула куќи. Меѓу таквите тешки материјали вклучуваат различни мембрани, како shumobloki или блокови на натоварени винил мембрана Teksaund и други. Главната предност на хард материјали е нивната мала дебелина во споредба со другите видови на звук изолатор.

Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov3

Тенок материјал за звучна изолација на ѕидовите и таванот

Детали на различни видови на тенки акустична материјали за изолација, затоа што во прилог на заштитата од појава на звуци како изолатор, исто така, се бара минимален можен дебелина, бидејќи повеќето модерни апартмани не влијаат на нејзината големина. Значи, повеќето популарни тенок звук изолатор за ѕидовите и таванот се:

  • Звук изолатор Соединение зелено Glu - слатка супстанција која се примени директно на одбори на гипс на задната страна. Откако ќе се монтира на ѕид. Congealing, Сложените Зелена Glu создава сигурен бариера zvukopoglaschayuschy и дебелина на ѕидот во овој случај е минимална.
  • Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov4
  • Shumoblok. Таа, исто така го носи името на натоварени винил. Составот вклучува различни минерални честички shumoblokov апсорпција. Оваа изолација е доволно тенка, но тешка, така што тоа ќе им даде дополнителен товар на ѕидовите.
  • Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov5
  • мембрана Teksaund Таа е составена од арагонит со мали дополнувања на полимери. Едноставен за инсталација и употреба.
  • Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov6

Конечно, тука е специјален материјал звук изолација за ѕидови, залепени тапет. Тоа е полиетилен пена, кој е залепен на супстрат на ѕидот, кој потоа се планира да се красат позадина. Таа има одлични перформанси и звук-апсорпција квалитети.

Звук-доказ материјали за ѕидови и potolkov7

Видео: Шумоизолации на станови и куќи. Професионална тестови бучава материјали за изолација.

Видео: таванот кат звукоизолирани ѕидови, изолација на стан Tecsound Teksaund

Видео: Греење / изолација на станови и простории за клучните Domnikiya.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?Како да се звукоизолирани ѕид од соседите?
Изолација за балконИзолација за балкон
Акрилна боја за ѕидови и таваниАкрилна боја за ѕидови и тавани
Шумоизолации на таванотШумоизолации на таванот
3D панели ѕидот во внатрешноста3D панели ѕидот во внатрешноста
Звучна изолација на таванотЗвучна изолација на таванот
Пред греалкаПред греалка
Шумоизолации на ѕидовите во станотШумоизолации на ѕидовите во станот
Што изолација на ѕидовите е најдобар?Што изолација на ѕидовите е најдобар?
Шумоизолации drywallШумоизолации drywall
» » » Звучна изолација материјали за ѕидови и тавани