ma.ladyv.ru

Чешање на анусот

чешање на анусот

Нелагодност и непријатност во анален област може да биде збунувачки за многумина. Овој феномен често се предизвикани од непочитување на правилата за хигиена или сериозни внатрешни болести. Чешање на анусот е во можност да имаат негативно влијание врз работната активност на пациентот, ментална состојба, и односите со другите.

Причини за чешање на анусот

Сметаат дека некои од најчестите медицински состојби кои можат да бидат придружени со појавата на овој симптом:

 1. Предиспозиција за алергии и дерматози може да предизвика чешање. Алергија се јавува во одговор на прав се користи за перење облека, со несоодветна хигиена, кога се користи тоалетна хартија со вкусови и други адитиви.
 2. На појава на крварење со појавата на чешање укажува на присуство на микро-пукнатини, фистули, полипи и бенигна развој.
 3. Чешање на анусот укажува на присуство на ноќта pinworms. Оваа состојба е најчеста кај децата кои не ги мијат рацете и да пијат загадена овошје и зеленчук. Недоволно спиење, анксиозност и вознемиреност, исто така, укажува на присуство на паразити во организмот.
 4. Со непријатност може да се доживее од страна на луѓе кои страдаат од прекумерна тежина. Прекумерно потење и триење на кожата збира, појава на пелена осип, сето тоа станува причина за постојаното чешање на анусот.
 5. Оваа состојба е, исто така, се објаснува со внатрешната патологии. Меѓу нив се и метаболички деградација предизвикани од дијабетес. Исто така да предизвика чувство на печење во анусот може заболување на црниот дроб, гушавост, при иритација јавува како резултат на испуштање на измет.
 6. Различни генитални инфекции стане причина на чешање на анусот. Кај жените, најчестиот проблем е габична инфекција, кандидијаза често се случува. Габични инфекции на вагината може да се прошири до анусот поради нивната близина.
 7. Ако истовремено со интензивен јадеж во анусот означени сензација на странски објект, оваа состојба укажува на развој на хемороиди. Особено опасна воспаление се случуваат во растот на ректумот и тумор.
 8. Напнатост, постојан стрес и прекумерна анксиозност активирате реакции на кожата. Како резултат на тоа, влијанието на секој фактор може да предизвика иритација на кожата.

Како да се третираат чешање на анусот?

Одлуката да се одржат овој или оној терапија е прифатена само по воспоставувањето на причините на болеста. Така, третманот ќе вклучува отстранување на основната болест. Пациентот се пропишани лекови против dysbiosis, хелминти, кандидијаза.

За борба против хемороиди, анални фисури додели соодветна комбинирана терапија.Ако причината лежи во дерматози, лекарот може да ви препише хидрокортизон и салицилна маст.

Ако пациентот има алергија или ментално растројство, тој пропишани антихистаминик и седативни лекови.

за лекување на чешање на анусот

Ако проблемот е предизвикан од габични активност, анти-габични масти може да помогне:

 • клотримазол;
 • triderm;
 • Onabet.

За да се спречи непријатност треба да се менува на синтетички долна облека природни материјали, како што им овозможи на воздухот да помине лесно, без да предизвика потење.

Ако анален чешање поврзани со внатрешните процеси болест, тогаш третманот вклучува нивно отстранување. За да се олесни состојбата применуваат креми и масти, но тоа мора да се запомни дека ефектот од тоа ќе биде краткотрајна, бидејќи само на отстранување на главната болест ќе ви помогне да се реши проблемот.

Видео: Нервозни анусот

видео клипови: "Чешање на анусот", 2015/04/07 Webinar

Видео: Третман на анален чешање

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Газ бебето чешаГаз бебето чеша
Чешање на кожатаЧешање на кожата
Нервозни клиторисНервозни клиторис
Пукнатина - како да се третираат?Пукнатина - како да се третираат?
Pinworms кај децата - ТретманPinworms кај децата - Третман
Зошто чешање усни?Зошто чешање усни?
Изгребани круг околу вагинатаИзгребани круг околу вагината
Болка во анусот кај жените - причиниБолка во анусот кај жените - причини
Чешање во уретратаЧешање во уретрата
Чешање стомак - ПричиниЧешање стомак - Причини
» » » Чешање на анусот